Белица – градчето, смълчано в сърцето на Рила, е истинска находка за любителите на природата и пешеходните преходи. В околностите се разпростират едни от най-красивите и добре съхранени съобщества от бяла мура на Балканите. Планинските пътеки, пропити с дъх на влажен мъх, прекосяват усойни букови и смърчови гори, в които отеква птичи хор. А от спиращите дъха циркуси и морени ясно личат последните следи от ледниците, владели Земята преди милиони години. И хубавото е, че цялото това богатство е достъпно благодарение на гъста мрежа от добре маркирани маршрути в планината.
Но най-известната атракция в околностите на Белица е Паркът за реадаптация на танцуващи мечки, разположен сред обширни слънчеви поляни. Тук малтретираните в миналото животинки живеят безгрижно, по цял ден се излежават на припек и се плискат в изкуствените водни басейни. Оказва се, че в така създадената изкуствена среда мечките живеят с от 5 до 10 години повече от техните посестрими в дивата природа.
И дори коронавирусът не е в състояние да откаже туристите от непосредствения контакт с тях! Туристическият поток, който се ниже край телените огради, не стихва и през есента – отчита ръководството на парка.
Тази година чуждестранните туристи са били по-малобройни, но за сметка на това интересът сред българите се е увеличил значително. Паркът затваря за зимния сън на мецаните в началото на месец декември. Дотогава всеки може да го посети, за да се радва на животинките.
Още за „мечешкия рай“ ще научите от публикацията „Белица – градът на танцуващите мечки и завладяващата природа“ от колекцията на Радио България
Съставил: Венета Николова
Едно любопитно събитие отбелязваме днес – Международния ден на бавните обороти, известен още като Празник на спокойствието. Социалното движение, наречено Slow Life (Бавен живот), се заражда през 1986 г. На днешната дата в повече от 90 града в..
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи,..