Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даваме на Хърватия 100 000 евро за възстановяване на сгради, свързани с история на България

Снимка: БГНЕС

Правителството на България е взело решение да отпусне 100 000 евро помощ на Хърватия за възстановяване на сгради, свързани и с историята на България. Това са Първа горноградска гимназия в Загреб и Хърватската академия на науките, съобщи на пресконференция вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева.

Страната ни заяви готовност да окаже материална и физическа помощ на Хърватия. Към Загреб от България тръгват два тира с минерална вода. Българските пожарникари и Червеният кръст също са в готовност да окажат подкрепа.
До момента няма данни за пострадали българи.

С какво са важни за българската история емблематичните сгради, които подпомагаме?

В Горноградската гимназия са се обучавали български ученици, стипендианти на Българската екзархия, като Кръстю Сарафов, Любомир Милетич и Димитър Шишманов.

Хърватската академия на науките и изкуствата е наследник на Южнославянската академия, създадена от епископ Йосип Щросмайер, който още през 70-те години на ХIX в., преди Освобождението на България, запазва пет места за представители на България. Сред първите български членове на тази Академия са Марин Дринов и Стефан Бобчев.​

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Невяна Филева от сдружение „Енерджи“

Около 1200 украински деца са били записани в детски градини и училища във Варненско

През изминаващата учебна година около 1200 украински деца са били записани в детски градини и училища във Варненска област, съобщиха от сдружение "Енерджи", което е част от Общностния център за закрила и включване на бежанци в крайморския град. В..

публикувано на 24.06.24 в 14:29
Доц. д-р Спас Ташев

Евроинтеграцията няма да е сред водещите приоритети на новоизбраното правителство на Северна Македония

Празникът Свети Дух в България се отбелязва и като Ден на Македония. Традицията тръгва още след Илинденско-Преображенското въстание (1903 г.), като първоначално е бил Ден на борбата за Македония и Одринско, а след Първата световна война е станал "Ден..

публикувано на 24.06.24 в 13:05

Все още не са загасени големите пожари в Сакар планина

Продължава борбата с големите пожари, които вчера избухнаха в Сакар планина на територията на общините Харманли и Любимец, съобщи директорът на Областната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” в Хасково Митко Чакалов. От..

публикувано на 24.06.24 в 09:00