Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даваме на Хърватия 100 000 евро за възстановяване на сгради, свързани с история на България

Снимка: БГНЕС

Правителството на България е взело решение да отпусне 100 000 евро помощ на Хърватия за възстановяване на сгради, свързани и с историята на България. Това са Първа горноградска гимназия в Загреб и Хърватската академия на науките, съобщи на пресконференция вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева.

Страната ни заяви готовност да окаже материална и физическа помощ на Хърватия. Към Загреб от България тръгват два тира с минерална вода. Българските пожарникари и Червеният кръст също са в готовност да окажат подкрепа.
До момента няма данни за пострадали българи.

С какво са важни за българската история емблематичните сгради, които подпомагаме?

В Горноградската гимназия са се обучавали български ученици, стипендианти на Българската екзархия, като Кръстю Сарафов, Любомир Милетич и Димитър Шишманов.

Хърватската академия на науките и изкуствата е наследник на Южнославянската академия, създадена от епископ Йосип Щросмайер, който още през 70-те години на ХIX в., преди Освобождението на България, запазва пет места за представители на България. Сред първите български членове на тази Академия са Марин Дринов и Стефан Бобчев.​

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Депутатите отхвълиха на първо четене промени, засягащи смяната на пола на деца

Народното събрание отхвърли на първо четене петте проекта за промени в Закона за закрила на детето. Най-спорните предложения в тях се отнасят до смяната на пола на деца под 18 години. Законопроектът на “Има такъв народ” предвижда пълна забрана..

публикувано на 26.09.24 в 15:32

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40