Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експозиция в Горноградската гимназия представя живота на бележити българи

Снимка: МвнР

Посланикът на България в Загреб, Хърватия, Генка Георгиева връчи на ръководството на Горноградската гимназия в града официално писмо за решението на българското правителство за отпускане на помощ от 50 000 евро за възстановяване на сградата й след земетресенията в Хърватия през 2020 г. и копие от банковото бордеро за плащането.  За това съобщи българското Министерство на външните работи.

Георгиева е подчертала волята на страната ни средствата да се използват за възстановяване на сградата - символ на близостта между българския и хърватския народ още от XIX в. 

Ръководството на гимназията е потвърдило, че след приключване на ремонта на първия етаж на сградата ще бъде обособена историческа сбирка за българите, учили в гимназията. Предвижда се и оборудване на Кабинет по български език, който да се ползва и от учениците в Българското неделно училище „Иван Вазов“ в Загреб.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Преди летните отпуски е интензивен трафика с леки коли от Румъния, Сърбия и към Турция

Интензивен е трафикът на граничните пунктове с Румъния, Сърбия и Турция, съобщиха от „Гранична полиция". На границата с Румъния трафикът е интензивен при „Кардам" на изход за товарни автомобили. Интензивен е трафикът и за леки коли на вход и изход по..

публикувано на 28.07.24 в 10:28

Неправителствено сдружение с кампания за справянето с нерегламентираните сметища у нас

Сдружение "BG Бъди активен" отправя покана до НПО организации, спортни клубове и образователни институции с цел да насърчи организирането на почистващи събития и образователни беседи във връзка с кампанията "НЕ на незаконните сметища", с фокус..

публикувано на 28.07.24 в 10:25
Мануел Сарацин

Според Берлин Скопие не може да променя европейския транспортен Коридор №8

Северна Македония не оправда надеждите за конституционни промени и вписването на българите за малцинство, което е основно условие за да започне преговори с ЕС, каза пред БНР Мануел Сарацин, първият в историята на Германия специален пратеник за Западните..

публикувано на 28.07.24 в 09:35