На днешния ден православната ни църква почита паметта на Св. Антоний Велики. Той се ражда през 251 г. в египетско заможно семейство, а когато на 20 години остава сирак, раздава наследството си и започва подвижнически живот.
Антоний бил удостоен с дара на чудотворството и прогонвал бесове. Когато лекувал болните, внушавал им да отправят благодарностите си единствено към Бог. Година преди да си отиде на 105 годишна възраст, светецът побеждава в Александиря еретиците в открит диспут и успехът му е наречен “тържество на християнството”.
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести.
У нас единственият храм, носещ името на общохристиянския светец, се намира в Мелник. Редките стенописи в него го нареждат сред паметниците на културата с национално значение.
Еднокорабната базилика „Свети Антоний Велики“ в Мелник е построена през 1846 г. Частично е опожарявана, но никога не е била разрушавана до основи. Наричат я още църквата на чудесата, защото помага на изгубилите надежда да се изцелят.
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води изключително духовен, християнски живот. За езиковедите той е сред най-ярките ревнители на..
Православната църква днес чества зачатието на Света Анна – майка на Богородица. Йоаким и Анна дълго време нямали деца, въпреки праведния си живот. Освен личната си мъка те понасяли и обществения укор, тъй като бездетието се смятало за Божие..
Православната ни църква почита на 6 декември паметта на свети Николай Чудотворец. Наричат го светецът на милосърдието, защото целият му живот бил посветен в подкрепа на бедните, страдащите, невинните и онеправданите. Словата му имали удивително..
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води..