На днешния ден православната ни църква почита паметта на Св. Антоний Велики. Той се ражда през 251 г. в египетско заможно семейство, а когато на 20 години остава сирак, раздава наследството си и започва подвижнически живот.
Антоний бил удостоен с дара на чудотворството и прогонвал бесове. Когато лекувал болните, внушавал им да отправят благодарностите си единствено към Бог. Година преди да си отиде на 105 годишна възраст, светецът побеждава в Александиря еретиците в открит диспут и успехът му е наречен “тържество на християнството”.
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести.
У нас единственият храм, носещ името на общохристиянския светец, се намира в Мелник. Редките стенописи в него го нареждат сред паметниците на културата с национално значение.
Еднокорабната базилика „Свети Антоний Велики“ в Мелник е построена през 1846 г. Частично е опожарявана, но никога не е била разрушавана до основи. Наричат я още църквата на чудесата, защото помага на изгубилите надежда да се изцелят.
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..