На днешния ден православната ни църква почита паметта на Св. Антоний Велики. Той се ражда през 251 г. в египетско заможно семейство, а когато на 20 години остава сирак, раздава наследството си и започва подвижнически живот.
Антоний бил удостоен с дара на чудотворството и прогонвал бесове. Когато лекувал болните, внушавал им да отправят благодарностите си единствено към Бог. Година преди да си отиде на 105 годишна възраст, светецът побеждава в Александиря еретиците в открит диспут и успехът му е наречен “тържество на християнството”.
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести.
У нас единственият храм, носещ името на общохристиянския светец, се намира в Мелник. Редките стенописи в него го нареждат сред паметниците на културата с национално значение.
Еднокорабната базилика „Свети Антоний Велики“ в Мелник е построена през 1846 г. Частично е опожарявана, но никога не е била разрушавана до основи. Наричат я още църквата на чудесата, защото помага на изгубилите надежда да се изцелят.
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в..
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
В светската летопис на следосвобожденска България, митрополит Климент Търновски е известен като Васил Друмев – бележит книжовник и общественик, той води..