Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българско училище в Одеса ще има, потвърди новият одески губернатор

Светослав Иванов и Сергей Гриневецкий
Снимка: МВнР

Откриването на българското училище в Одеса, предстоящото честване на 200-годишнината от основаването на Болград, както и откриването на къща-музей на Христо Ботев в село Задунаевка са били темите на среща на генералния ни консул Светослав Иванов с председателя на Одеската областна държавна администрация Сергей Гриневецкий, поел поста през ноември 2020 г.

Губернаторът е изразил подкрепата си за откриването на българското училище в Одеса – въпрос, който беше поставен от вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на посещението ѝ в Украйна през октомври 2020 г., информира пресцентърът на МВнР. Кметството на Одеса е предложило да предостави на 31-во образователно училище в града статут на учебно зеведение с разширено изучаване на български език, традиции и история. В момента българската страна очаква да получи от украинските партньори проекта за предоставянето на статута.

Българите в Одеска област са мост на приятелството между двете ни страни, е подчертал генералният ни консул Светослав Иванов и е отбелязал, че българската диаспора в Украйна е добре интегрирана, а нейните представители са високо ценени за приноса си за развитието на украинското общество. На свой ред Сергей Гриневецкий е обърнал внимание, че нашите сънародници са най-многобройната общност, сред представителите на 133 националности, които живеят в Одеска област, и е споделил симпатията си към България и българите като към етнически и културно близък народ.

Относно откриването на къщата-музей на Христо Ботев в село Задунаевка в Болградския район генералният ни консул е поставил въпроса за ремонт на отсечката на пътя, свързваща основното трасе Одеса-Рени със селото. Това е от съществено значение за развитието на туризма и за бъдещето на селото, чиито жители са предимно от български произход, е подчертал Светослав Иванов.

По повод отбелязването през август на 200-годишнината от основаването на град Болград – „столицата“ на българското национално малцинство в Украйна, се планира в тържествата да участват високопоставени представители от двете страни.

Сред обсъдените теми са били също запазването и функционирането на сградата на Всеукраинския център за българска култура в Одеса, възстановяването на пряката самолетна линия между София и Одеса, възможностите за организиране на туристически форуми и др.

Снимка: МВнР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Българска памет" работи с децата в историческите диаспори

Над 7000 деца от българската историческа диаспора в Украйна, Молдова, Сърбия, Северна Македония и Албания се превърнаха в своеобразни посланици на европейската идея в своите държави след семинарите на Фондация "Българска памет“. Това каза председателят на..

публикувано на 17.05.24 в 09:59

Наши дарители оборудваха компютърни зали в две албански училища с етнически българи 

Обединената гимназия в с. Шищавец и Средното училище в с. Борье, община Кукъс в Албания,  в които се обучават етнически българи, се сдобиха с два компютърни кабинета благодарение на дарение, направено от Сдружение "Захари Стоянов". Учениците получиха..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

На форум във Великобритания български неделни училища обменяха добри практики

Ролята на езика за съхраняване на националното самосъзнание в чужбина, теорията и практиката в урока по български език беше акцент на форум във Великобритания, посветен на сътрудничеството между държавните институции, неправителствените..

публикувано на 14.05.24 в 16:16