Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виното – дъх на любов и минало

Снимка: БГНЕС

Докато Западният свят днес отдава почит на Св. Валентин, в България имаме възможност за избор в празничното си настроение и наздравицата ни да е с любов към… виното.

Гроздето и виното са много тясно свързани с народните вярвания и обичаи на българите. Руйният червен еликсир присъства в традициите около всички важни събития в житейския път на човека – от раждането, сватбата до смъртта му. Затова и ритуалът, който поставя начало на зарязването на лозовите насаждения и подготовката им за следващата реколта, се практикува и до днес по всички краища на страната ни.

Първото подрязване на лозите се прави в деня, когато почитаме св. Трифон. И макар в наши дни Православната църква да прави това на 1 февруари, народът ни продължава да чества старостилната дата – 14 февруари като Празник на лозарите и винарите – Трифон Зарезан.

Зарязването на лозето е било и все още е „мъжка работа“. Със специално омесен хляб, печена кокошка с ориз или булгур и бъклица вино мъжете отиват при лозовите насаждения и отрязват първата лозова пръчка с пожелания и надежда за обилна и здрава реколта. Каква ще е тя тази година, предстои да разберем. И докато чакаме бъдещето, ние ви предлагаме да си припомним миналото и различните вярвания, свързани с виното. За отношението към виното във фолклора ни, за празниците и забраните, свързани с  цикъла на неговото производство, прочетете в материала „Вино пият петдесет юнака“ от колекцията на Радио България.

Редактор: Весела Кръстева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35

Декемврийската празнична броеница започва с дните на светците Варвара, Сава и Никола

Започва поредица прекрасни декемврийски празници, които ще ни отведат до светлините и споделените мигове на уют и обич, споделени с най-близките ни в Коледната нощ. "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща" – така народът ни мъдро описва..

публикувано на 04.12.23 в 11:05