Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата на Христо Ботев в Задунаевка става образователен център

Бившият консул в Одеса Димитър Тучков купи и дари имота на държавата

Снимка: Фейсбук/МОН

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев прие символично ключа от къщата в украинското село Задунаевка, в която е живял и работил Христо Ботев през 1866 и 1867 г. Предаде му го бившият генерален консул на България в Одеса, който купи и дари имота на българската държава. На среща в София министър Вълчев изрази благодарността си за родолюбивото му дело, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).


Преди да дари къщата, Димитър Тучков и Димитър Йоргачов - бесарабски българин и бизнесмен от Одеса, са я ремонтирали и така са предотвратили загубата ѝ. "Къщата потъваше. Направихме железобетонни пояси от кота нула и на първия етаж. За сто години е направена" – е разказал Тучков на министър Вълчев и му е показал снимки от имота преди и след ремонта.


Едноетажната каменна къща с плевня и изба към нея ще бъде превърната в образователен център на името на Христо Ботев. Центърът ще популяризира делото на поета-революционер сред бесарабските българи. В него ще се организират посещения и тематични срещи за децата и учениците от българските неделни училища. Министерството на образованието и науката ще осигурява средствата за това. В къщата-музей ще могат да се видят книги и документи за живота и делото на Ботев и негови произведения. Ще има също библиотека с българска литература и видеозаписи на фолклорна музика, танци, пиеси.

Къщата отвътре

През учебната 2019/2020 година българската държава е осигурила 950 хиляди лева за функционирането на 42-те български неделни училища в Одеска област. В тях учат близо 5000 деца. Всички тези образователни институции развиват дейности, свързани с усвояването на българския език, с изучаването на българската история и география, със съхраняването на националното самосъзнание, идентичност, традиции, фолклор и култура.

Общият брой на българските неделни училища в Украйна е 70. За настоящата учебна година България е осигурила финансово подпомагане за българската общност в размер на 1,46 млн.лв, припомня пресцентърът на МОН.

Снимки: Фейсбук страница на МОН



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В село Свирачи ще има събор на потомците на малоазийските българи

С тридневен събор жителите и гостите на ивайловградското село Свирачи ще отбележат 110 години от завръщането на малоазийските българи. Събитието се провежда през 5 години, съобщи за Радио Стара Загора ръководителката на местната фолклорна група Тянка..

публикувано на 21.08.24 в 11:29

Изложба представя "Древните съкровища на България“ в Стокхолм

Документалната изложба "Древните съкровища на България" - част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към министъра на външните работи, е изложена на оградата на посолството на България в Стокхолм. Партньори на проекта на ДКИ..

публикувано на 20.08.24 в 14:11
Снимка: Българско дружество „Кирил и Методий“ , Комодоро Ривадавия

Българите в Аржентина ще се представят в панаир на чуждестранните дружества

Българското дружество "Кирил и Методий" в град Комодоро Ривадавия, провинция Чубут, Аржентина, започна подготовка за своето кулинарно представяне по време на Панаира на чуждестранните дружества, който ще се проведе между 13 и 15 септември 2024 г...

публикувано на 20.08.24 в 10:30