Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архимандрит Вассиан: Почитането към Свети Серафим расте с годините

Снимка: БГНЕС

На 26 февруари, когато се чества денят на паметта на св. Серафим, архиепископ Богучарски, Софийски чудотворец, в руския храм „Св. Николай Чудотворец“ в София ще бъде отслужена празнична служба и молебен върху мощите на светеца. Тази година се навършват 5 години от канонизирането му от Архиерейския събор на Руската православна църква заедно със Светия синод на Българската православна църква, след като е проучени житейският му път - чудесата, извършени чрез неговите молитви и непрестанното всенародно почитане. Това казва в интервю за БТА архимандрит Вассиан, предстоятел на Руското подворие в София.

Той посочва, че архиепископ Серафим искрено е обикнал България, почитал и българския светия Йоан Рилски Чудотворец. Жителите на София много  уважавали и обичали Серафим приживе, а посмъртното му почитане нараства с годините. "Всеки ден можете да видите поток от вярващи в криптата на нашата църква, където почиват неговите свети мощи. Дори при трудните условия на пандемия, с необходимите противоепидемични мерки, този поток не спира", подчертава архимандрит Вассиан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15