За поредна година в България ще бъде отбелязан един обичан и от българите ирландски празник. Става дума за Деня на Свети Патрик – християнски мисионер и покровител на Ирландия. По този повод посолството на Ирландия у нас, с подкрепата на Столична община, организира „Празник на ирландската култура“. Той ще бъде открит на 17 март със специална изложба на Моста на влюбените в София. Експозицията представя многопластовото културно богатство на страната чрез 40 фотографии, илюстриращи литературното, музикалното, филмовото и архитектурно й наследство.
Докато се разхождат по Моста на влюбените, столичани ще могат да се запознаят с някои от най-емблематичните сгради в Ирландия от праисторията до наши дни, да научат повече за ирландските и международните филми, заснети в страната и да видят как изглеждат традиционните ирландски музикални инструменти. В изложбата са представени не само известни ирландски писатели, но и български преводачи, които са направили произведенията им достъпни за българските читатели.
За да превърнат Деня на Св. Патрик в колоритно изживяване, организаторите са предвидили зрелищна атракция. На 17 март няколко сгради в София, Трявна, Видин, Русе и Велико Търново ще грейнат в зелени светлини. Инициативата е част от глобалната кампания на Ирландия за осветяване на световни забележителности в зелено по повод Деня на Св. Патрик, която през 2021 става на 11 години. До момента над 450 сгради са осветявани в зелено по цял свят.
Тази година България и Ирландия ще отбележат 31 години от установяването на дипломатически отношения между двете държави (11 юли 1990 г.). Интервю с ирландския посланик Мартина Фийни можете да чуете на 17 март, на страницата на Радио България на английски език.
Съставил: Венета Николова
Снимки: НДК, Столична библиотека
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков. Това съобщи пред БНР бившата водеща на едно от популярните преди време телевизионни предавания "Море..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков...