Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дружеството на банатските българи отбелязва 55 години от своето създаване

Банатски българи с носии. Вторият от дясно наляво е Михаил Шипков
Снимка: личен архив на Гюро Лавров

На днешния ден преди 55 години се създава първото Дружество на банатските българи в България. Появата му дължим на ентусиазма и амбицията на наследника на българите от Винга Михаил Шипков, роден през 1919 г. в плевенското село Асеново.

Дружеството е учредено като „патриотична организация”, обединяваща банатските българи и техните потомци в София. Идеята е то да поддържа тесни връзки със земляческите групи из България, за да се съхранят традиционният бит и култура и банатското българско самосъзнание. След смъртта на Михаил Шипков през 1996 г., дейността на дружеството замира. През 2007 г. тя е подновена чрез регистрацията на ново дружество, приемник на старото. Начело застава Светлана Караджова, което води до постепенно обединяване на дейността на дружеството и зародилата се през 1998 г. концепция "Фалмис" – на първото печатно издание на банатските българи в България „ФАЛМИС-Uvec falim” (от католическия поздрав “Laudetur Jesus Christus!” – „Хвален да бъде Исус Христос!”, Falmis идва от съкращението на този поздрав)

През 2016 г. към дружеството се създава танцов състав "Фалмис". Той приобщава към банатския български фолклор потомците на банатските българи в столицата, но с радост приема и приятели и почитатели от близо и далеч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В България се събират шампиони от световните бойни подиуми

Бургас е домакин на грандиозна галавечер, която събира на едно място десетки шампиони в бойните спортове. Престижната световна ММА организация провежда в събота, 24 август, състезания от веригата BRAVE 86, като за тях идват едни от..

публикувано на 24.08.24 в 10:05

Институцията на омбудсмана се обяви срещу стигматизирането в обществото

" Всяко действие, с което се създават условия за стигматизиране на група хора, преследване, разделение и омраза в обществото, противоречи на всички водещи международни стандарти за защита правата на човека, които Република България се е ангажирала..

публикувано на 24.08.24 в 09:55

Неделно изкачване до хижа "Алеко" ни връща в спомените за първото организирано изкачване на върха

Изложба, планински четения от книги за България, поезия и музиката са само част от програмата на Столичната библиотека по повод 129 години от първото организирано изкачване на най-високата точка в планината Витоша. Поканата е към всички..

публикувано на 24.08.24 в 08:10