Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Католическата общност в България празнува Възкресение Христово

Католическата катедрала в град Раковски
Снимка: БГНЕС-архив

Тази вечер се отслужва пасхално бдение, предизвестяващо възкресението на Иисус Христос. За разлика от миналата година, сега на него могат да присъстват миряни, но при спазване на строги мерки за безопасност.

Енорийският свещеник във Варна Яцек Вуйчик призова вярващите сами да изберат храма или онлайн службите преди Светлия празник. 

В град Раковски, където живее най-голямата католическа общност у нас, месата започва в 20 часа, информира БНТ. Миналата година заради пандемията богослуженията за големия празник в града можеха да се посетят единствено онлайн. Утре празникът ще бъде отбелязан със служби в 7:00, 10:00 и 18:00 часа.

Католиците в България представляват малко над един процент от населението на страната. Историята на католицизма в България ни връща в Средновековието, когато монаси от Францисканския орден от днешна Босна предприемат поклонническо пътуване до Светите земи. Пътят им води през България, тогава част от Османската империя. Една група от тези монаси остава в нашите земи и по поръчение на Ватикана поставят началото на католическата църква в България. Още за българските католици можете да прочетете в публикация от колекцията на „Радио България“ ТУК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17