Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малко известни документи за живота и делото на Раковски оживяват онлайн

Еспонатите са част от фондовете на РИМ-Русе и Държавния архив

Срещата на Георги Раковски с Тихо и Тонка Обретенови в Русе. Автор: Ал. Христов, 1958 г.
Снимка: ruse.bg

По повод 200-годишнината от рождението на Георги Раковски, онлайн експозиция в Русе представя малко известни документи за живота и делото на революционера. Областната управа в крайдунавския град уточнява, че изложбата, поместена на сайта ѝ, включва осем документа и картина от фондовете на Регионалния исторически музей и от Държавния архив в града. Сред тях са спомените на революционера Никола Обретенов за Раковски, в които той описва контактите му със семейството на Баба Тонка, както и гостуването му в Русе.


Представени са и три писма на Раковски, в едно от които той призовава българите да останат единни в противопоставянето си на Цариградската патриаршия. Експозицията съдържа още биографични сведения за Раковски от Филип Симидов, с приложени бележки от книгата на Панайот Хитов "Моето пътуване...", както и свидетелство на Д. Ладович - участник в легията на Раковски, с оригинален подпис на революционера от 1862 година.

Сред 26-те изображения е и сабята на революционера, открита в русенското Ново село през 1955 година. Оръжието се съхранява в Регионалния исторически музей в Русе. 

С експоните можете да се запознаете ТУК



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05