Днес Българската православна църква отбелязва деня на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, създатели и разпространители на славянската азбука - глаголица.
Признание за апостолската и културната дейност, която двамата просветители извършват на Стария континент, е обявяването им за съпокровители на Европа (заедно със Св. Бенедикт) от папа Йоан Павел ІІ, на 31 декември 1980г.
Именно в Рим Солунските братя Кирил и Методий извършват своята културна революция, с която разрушават мита за свещените езици за проповядване на Новия завет (латински, гръцки и иврит) и проправят пътя към християнската просвета – не само на славяните, но и на всички средновековни народи. Затова и на иконите неизменно биват изобразявани като книжовници и просветители, държейки в ръка свитък със създадената от тях азбука. Днес името им олицетворява духовния мост между източните и западните християнски традиции, както и културното единение на Европа.
Днес се навършват 170 години от първото честване на паметта и делото Солунските братя.
Историята му тръгва от епохата на Българското Възраждане, когато на 11 май 1851г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Солунските братя. Денят 11 май е общият църковен празник на двамата светии. Първите писмени сведения за отбелязването на празника намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857г. празникът е почетен в българската църква „Свети Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. Година по-късно този ден е отбелязан и в Пловдив, последван от Шумен и Лом през 1860г., от Скопие през 1862 г. и Варна през1863 г.. След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът започва да се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар денят остава 11 май.
В навечерието на 11 май 2021г. в Пловдив се проведе традиционното шествие, с което десетки ученици и учители от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пловдив отбелязват патронния празник школото. „ Все още е жив духът на празника, основан още преди Освобождението“, споделиха 12-токласници, които се включиха в шествието, начело на което бе иконата на Светите братя. Писмеността ни е съхранила като българи, това предаваме с обич, радост и гордост на децата, подчерта учителката им по история Мария Пашкулева.
А защо 11 май е известен още като Денят на България в бразилския град Сао Пауло и как датата се обвързва с училищата ни зад граница ще разберете от материала ни „Розите на България“ в неделното училище в Сао Пауло от колекцията на Радио България.
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: БГНЕС и Архив/Община Пловдив
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..