135 са избирателните секции, които ще бъдат открити на 11 юни в Обединеното кралство и Северна Ирландия. След като падна ограничението в страни извън ЕС да има само 35 секции, на предсрочния вот в разгара на лятото Англия ще бъде страната с най-много адреси, на които сънародниците ни могат да упражнят правото си на глас.
„Хората във Великобритания очакват 11 юли с голямо нетърпение, искаме да гласуваме, искаме да има промяна в България и ние, които участваме в организацията на изборите, ще направим всичко по силите си, за да има възможност всеки българинда дойде до урните“ – казва нашата сънародничка там Светлана Канева.
Големият брой изборни секции дава надежда да заличи неприятния спомен от дългите опашки с чакащи избиратели, нагнетили напрежение в изборния ден на 4 април. Но също така поражда неизяснени въпроси и трудности за хората, пряко ангажирани с организацията на изборния ден. В специално писмо до ЦИК, представители на 4 секционни комисии в Обединеното Кралство /Лутън 1, Лутън 2, Бедфорд и Хемел-Хемпстед / настояват финансирането за консумативи и материали да става предварително и в разумен срок. Посочват също,че „нямат възможност и капацитет да пътуват до Лондон за приемане на документацията и да върнат техниката и изборните книжа в посолството след изборите на 11 юли“. За целта предлагат книжата да се изпратят чрез куриер по адресите на представителите на държавата за всяка комисия. Често организацията на изборите е в ръцете на хора без опит, което също е предпоставка за притеснения.
„Българската диаспора в Англия е доста голяма и желанието на хората да участват активно в процесите, които се случват в България, е голямо. Тук има много доброволци в организацията на изборите, които обаче до момента никога не са се занимавали с това, за нас това е новост“ – казва Станимир Станчев – представител на секцията „Хемел-Хамстет“.
„Оставам с усещането, че сме някак неглижирани и игнорирани. Не е ясно точно на кого е отговорността за това. На нас ни е ясно, че за да се организира дейността на 135 секции е нужна помощта на много доброволци и ние участваме в изборите с желание, но от друга страна стои въпросът дали хората, от които зависи на нас да ни се помогне, правят това, което трябва да направят и се изисква по закон. Чувстваме това по-различно отношение, а сме български граждани в крайна сметка. Това, дали сме в чужбина, или в страната, не променя особено положението ни като членове на избирателни комисии, поне според мен е така. В България, когато се отваря една секция, не мисля че хората там имат същите правила, с които ние трябва да се съобразяваме.“
Българите в Англия казват, че подобни трудности и опит споделят с тях и сънародници в други държави. „Най-вече проблемът идва от неразбирането на посолствата и ЦИК, които бавят отговора на въпросите ни, а ако получим такъв, той е под формата на телефонно обаждане, а то няма тежест като един разписан документ“ – обяснява Светлана Канева- секретар на секционната избирателна комисия в Лутън.
„Отделяме от ценното си време, за да за да има честни и прозрачни избори. Всички сме с надежда за промяна в България, за по-добро бъдеще“ – казва Антонина Делчева, друга наша сънародничка на Острова и допълва, че изискванията им са минимални, но важни. „Засега не намираме разбиране и съдействие нито от посолството, нито от ЦИК. Има време, ще ни чуят и ще вземат под внимание нашите въпроси, за да е по-спокойно на изборите. Но дори да не получим съдействие, пак ще бъдем отговорни към работата преди и в деня на вота.“
Снимки: БГНЕС
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..