Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пъстрият свят на българското везбено изкуство оживява в Самоков

Снимка: НИМ

В разгара на лятото, Боровец посреща гостите си с добре маркирани пътеки, които отвеждат към потайностите на Рила планина. Но ако желаете да съчетаете планинската си почивка с културен туризъм, ви препоръчваме да посетите град Самоков, само на 10-на км. от самия курорт.

Преди дни, в градската художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ бе открита любопитна изложба на Националния исторически музей , която запознава посетителите с пъстрия свят на българските шевици под наслов „Народно везбено изкуство“. В нея са представени 32 експоната от прекроен текстил от началото на XX в.. Те са изработени като покривки, възглавници, чантички и друг тип текстил за декорация на дома и съчетават с особена художественост богатата везбена орнаментика на шевици от различни етнографски региони - Самоковско, Дупнишко, Софийско, Плевенско, Македония. 

Създаването на т.нар прекроен текстил на основата на вторично използвани елементи от автентично облекло е част от общата европейска стилистика на сецесиона. Тази тенденция навлиза и в България, в началото на ХХ в., което личи и в представените текстилни произведения, съдържащи самобитни везбени елементи от по-стари времена.


Сред експонатите се открояват красивите покривки със самоковска и дупнишка орнаментика. Някои от тях са свързани със семейството на хаджи Вълчо от Банско, който е бил ктитор на Зографския и Хилендарския манастир. Възхищение буди и покривката от съшити 25 ръкава от женски ризи от Софийско, приета във фонда на НИМ от царския дворец. 

Експозицията „Народно везбено изкуство“ ще бъде в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков до края на август.

Съставил: Венета Николова

Снимки: НИМ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кукери, старци, бабугери, чауши … село Турия е домакин на маскарадни игри

Подбалканското село Турия посреща над хиляда участници в маскарадните игри "Старци в Турия“. В тазгодишното издание на фестивала на 30 март ще се включат 28 кукерски групи от цяла България. Ежегодно събитието привлича хиляди гости от страната и..

публикувано на 30.03.24 в 07:10

Демоничният конник св. Тодор

"В обширен регион в Северна България конникът св. Тодор се възприема като демоничен персонаж. Народните определения за него звучат по следния начин: овампирчен , вкаракончен или таласъмлия светец… Той посещава забранените през този период..

публикувано на 23.03.24 в 04:30

Монография представя традиционната къща на българите в Молдова

В българската библиотека "Христо Ботев" в Кишинев беше представена книгата "Човекът в къщата – къщата в живота на човека. Традиционната къща на българите в Република Молдова като част от културното наследство“. Автор на труда е докторът на..

публикувано на 18.03.24 в 20:18