Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът "Дни на предците - Плиска 2021" ни пренася в Средновековна България

4
Снимка: Мая Арсова

Националният историко-археологически резерват „Плиска” ще бъде арена за разгръщане на Деветия средновековен събор - фестивал "Дни на предците - Плиска 2021". Той представя българското средновековие от 7 до 14 век и е сред най-значимите исторически възстановки в страната. Мястото на провеждането му не е случайно - археологическият резерват „Плиска“ съхранява спомена за първата българска столица, която по времето от основаването на българската държава през 681 г. е един от най-богатите градове в Европа, отличаващ се със забележителна архитектура.

Фестивалът, който ни връща към тази епоха, ще се проведе на 7 и 8 август и се очаква да събере над 200 участници от България и чужбина, които ще демонстрират бита, културата и традициите от този период на историята.

„Ще има повече участници от други години. Те са от страната и от чужбина, разбира се по-близки дестинации като Румъния, тъй като пандемичната обстановка в цяла Европа не позволява да участват други групи“, уточни пред БНР- Варна Жасмин Първанов, председател на варненското „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“, което е един от организаторите на събитието от самото начало.

Жасмин Първанов

Основната цел на това събора е пресъздаването на историята, такава, каквато достига до нас чрез проучванията ни, каза още Жасмин Първанов:

„Зрителят ще може да беседва с всеки участник, от когото да научи подробности за периода, да пробва ризница, сабя или броня, да влезе в юрта, шатра или навес - и всичко това създава впечатление за епохата. Демонстрациите всъщност показват докъде всеки един участник е стигнал по отношение на изследванията си върху историческата епоха, чрез възстановката може да демонстрира доколко е възстановил дадени действия, които ще пренесат зрителя на едно друго място.“

Събитието ще започне с научна конференция на тема „1340 г. от създаването на българската държава и 1300 г. от кончината на Кан Тервел - Спасителят на Европа“.

Освен представяне на средновековни облекла, оръжия, вещи от бита, ще има бойни демонстрации от земя и от кон, представяне на ранносредновековна музика, дегустация на средновековна кухня.

За децата и младежите са предвидени обучения в средновековни бойни умения, стрелба с лък и бой с меч. Ще се проведе турнир по стрелба с традиционен лък и други средновековни игри.

Редактор: Елена Каркаланова

Снимки: Мая Арсова и avitohol.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Теодора Димова

Разговорът за комунистическото минало става все по-наложителен, за да предпазим децата си

България продължава да бъде единствената европейска страна, която няма мемориал за жертвите на тоталитаризма. Този срамен факт, белязал като дълго нелекувана язва съвременния статус на обществото ни, за поредна година беше припомнен на 1 юни, когато..

публикувано на 20.06.24 в 11:30

Книгата „Българската Църква в Предпоследните времена“ поставя акцент върху избора на Български патриарх

Броени дни преди патриаршеския избор, в София (зала "София Сити"), богословът Георги Тодоров представи книгата си "Българската Църква в Предпоследните времена", която предизвика бурни дискусии в социалните мрежи, съобщава форумът Православна България..

публикувано на 18.06.24 в 18:49
д-р Мустафа Хаджи

Съпричастието е в същината на празника Курбан байрам

Хората с мюсюлманско вероизповедание в България празнуват Курбан байрам. "К урбан е арабска дума, която означава приближаване. Ч рез  жертвеното животно мюсюлманите правят всичко възможно да се доближат до милостта на Аллах" – посочва в..

публикувано на 16.06.24 в 07:45