Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът "Дни на предците - Плиска 2021" ни пренася в Средновековна България

4
Снимка: Мая Арсова

Националният историко-археологически резерват „Плиска” ще бъде арена за разгръщане на Деветия средновековен събор - фестивал "Дни на предците - Плиска 2021". Той представя българското средновековие от 7 до 14 век и е сред най-значимите исторически възстановки в страната. Мястото на провеждането му не е случайно - археологическият резерват „Плиска“ съхранява спомена за първата българска столица, която по времето от основаването на българската държава през 681 г. е един от най-богатите градове в Европа, отличаващ се със забележителна архитектура.

Фестивалът, който ни връща към тази епоха, ще се проведе на 7 и 8 август и се очаква да събере над 200 участници от България и чужбина, които ще демонстрират бита, културата и традициите от този период на историята.

„Ще има повече участници от други години. Те са от страната и от чужбина, разбира се по-близки дестинации като Румъния, тъй като пандемичната обстановка в цяла Европа не позволява да участват други групи“, уточни пред БНР- Варна Жасмин Първанов, председател на варненското „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“, което е един от организаторите на събитието от самото начало.

Жасмин Първанов

Основната цел на това събора е пресъздаването на историята, такава, каквато достига до нас чрез проучванията ни, каза още Жасмин Първанов:

„Зрителят ще може да беседва с всеки участник, от когото да научи подробности за периода, да пробва ризница, сабя или броня, да влезе в юрта, шатра или навес - и всичко това създава впечатление за епохата. Демонстрациите всъщност показват докъде всеки един участник е стигнал по отношение на изследванията си върху историческата епоха, чрез възстановката може да демонстрира доколко е възстановил дадени действия, които ще пренесат зрителя на едно друго място.“

Събитието ще започне с научна конференция на тема „1340 г. от създаването на българската държава и 1300 г. от кончината на Кан Тервел - Спасителят на Европа“.

Освен представяне на средновековни облекла, оръжия, вещи от бита, ще има бойни демонстрации от земя и от кон, представяне на ранносредновековна музика, дегустация на средновековна кухня.

За децата и младежите са предвидени обучения в средновековни бойни умения, стрелба с лък и бой с меч. Ще се проведе турнир по стрелба с традиционен лък и други средновековни игри.

Редактор: Елена Каркаланова

Снимки: Мая Арсова и avitohol.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Светът на траките" е парк за любителите на античното наследство

В Долината на тракийските царе, под село Шипка, където са най-значимите гробници на владетелите от Одриската държава , Община Казанлък откри тематичния парк  "Светът на траките". Туристическият център предлага на любителите на историята и..

публикувано на 02.05.24 в 15:20
Възстановка на Априлското въстание в Клисура

С възстановка в Клисура отбелязват 148 години от Априлското въстание

148-та годишнина от Априлското въстание - повратен момент в борбата за освобождение на България от османско владичество, ще бъде отбелязана днес с възстановка в подбалканския град Клисура. Десетки членове на дружество "Традиция" с оригинални носии и..

публикувано на 01.05.24 в 09:23

1 май 1879 година - рождената дата на първата българска пощенска марка

На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите български пощенски марки, наричани по онова време "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като към онзи момент не е съществувала българска парична единица. На тях бил изобразен..

публикувано на 01.05.24 в 07:45