В навечерието на един от най-тачените летни християнски празници Успение на Пресвета Богородица, в кюстендилския край жените извършват традиционното обредно замесване на богородичния хляб "Панагия". Самият обред, който означава "въздигане на хляба" се извършва на следващия ден, след Божествената Света литургия, около църкви и параклиси, посветени на Успение Богородично. Културна изява се организира от общината в Кюстендил ежегодно от 2008 г. насам исъчетава българските православни традиции и изкуство с молитвите на кюстендилските жени за добруване и благослов при замесването на богородичния хляб.
Редактор: Дарина Григорова
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..