На площад „Съединение“ в Пловдив се издига внушителен монумент, който напомня за историческите събития от 1885 г., когато България успява да събере двете си половини – Източна Румелия и Княжество България. Паметникът на Съединението в града е издигнат век след важното събитие. Централно място в 12-метровата скулптурна композиция заема фигура на млада жена, вдигнала над главата си лавров венец. От двете ѝ страни са разположени величествено разперени криле на птица, символ на стремежа към единство и порива на българите за свобода на двете разединени части на родината в годините от Освобождението /1878/ до 1885-а. Венецът е символ на постигнатата победа. Скулптурата е дело на известния с монументалните си творби български творец Величко Минеков. А до нея ни отвежда най-дългият булевард в града – „Шести септември“.
На площад „Съединение“ се намира и сградата, построена за Областното събрание на Източна Румелия, но която не успява да изпълни функциите си. В нея днес се помещава една от четирите експозиции на Регионалния исторически музей в града – „Съединение на България 1885 г.“.
Кои са най-ценните експонати там ще научите от публикацията „Пловдив пази спомена за славния ден на Съединението в специална експозиция“ от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..