Проектът „TheMayor.EU – Европейският портал за градове и граждани“ стана българският носител на Наградата за европейски гражданин 2021. Отличието се присъжда от Европейския парламент за принос в насърчаването на доброто разбирателство и интеграцията между гражданите от различни държави в ЕС.
През 2017 г. сдружение „Евро Адванс“ си поставя амбициозни цели – чрез свое онлайн пространство да подобри разбирането между гражданите, местните власти и европейските институции; да стимулира обмена на добри практики между властите на Стария континент; да направи по-видими усилията за прозрачно управление на градовете и да повиши доверието в органите, отговорни за вземането на решения. Така за четири години в „TheMayor.EU – Европейският портал за градове и граждани“ успява дасподели стотици истории за успешно изпълнени проекти и показва хиляди примери как европейските региони намират конструктивни решения относно климатичните промени, замърсяването, обезлюдяването, технологичната изостаналост, опазването на културното наследство.
Ситуацията, в която са поставени европейските градове, ги стимулира да подхождат креативно към намирането на решения, тъй като на разточителността спрямо разходването на обществените средства никъде не се гледа с добро око.
„Европейските общини по правило работят с ограничени бюджети и с ограничени властови ресурси – казва още Асения Димитрова. – Въпреки това към тях очакванията от страна на гражданите са огромни в сфери, които могат да бъдат разгледани и на портала – смарт сити, грийн сити, соушъл сити. Може би най-атрактивната за нас категория е свързана с интелигентното устойчиво развитие чрез технологични решения. Например за нисковъглероден транспорт, който всъщност насърчава активното движение. В България, за съжаление, нещата се случват бавно, но все пак има поглед към Европа и смятаме, че с инициативи като нашата и нейното развитие във времето, този процес ще става по-активен.“
Какви иновативни решения могат да подскажат европейските градове и винаги ли е въпрос на пари осъществяването им?
За активно сътрудничество между гражданите и местните ни власти все още е рано да се говори. „По-скоро се облекчава диалогът“, пояснява Асения Димитрова. Облекчава се възможността гражданите да кажат – ето, щом този проект може да се осъществи в европейския град Х, е възможно да стане и у нас. Защо тогава да не го поискам от своята местна власт? Именно това сътрудничество се опитва да провокира „TheMayor.EU – Европейският портал за градове и граждани“.
Снимки: themayor.eu, Facebook /Цветелина Пенкова
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
В "България днес" започваме работната седмица с обобщение на археологическата 2024 година за България и артефактите, които я описват в специална експозиция "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024", показана в Националния исторически..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..