Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свети Димитър – закрилник и чудотворец

Икона на Свети Димитър от Несебър, XVI- XVII в.
Снимка: nessebarinfo.com

В българската традиция Димитровден е сред най-тачените и обичани празници. Източното православие чества паметта на Свети Димитър Мироточиви на 26 октомври. На същата дата е и народният Димитровден, свързван с поврата в годишното време. Вярва се, че от този ден започва зимата.

Във фолклорните представи свети Димитър е брат-близнак на свети Георги. И двамата са светци-конници, и двамата имат връзка със земеделските дейности – на Гергьовден ритуално започва работата на полето, тогава собствениците на земи и стада се договарят с ратаи, пастири и пр. На Димитровден се разплащат с тях и ги освобождават.

Както е известно от житието му, свети Димитър е роден през III век в град Солун, в семейство на християни, които криели вярата си, тъй като по онова време последователите на Христос били жестоко преследвани. Димитър бил надарен с изключителни качества и физическа красота. След смъртта на баща си станал градоначалник, приел Христовата вяра и проповядвал християнството сред жителите на Солун. Загинал мъченически за своята вяра. На гроба му в Солун издигнали малка църква, на чието място днес има базилика, в която се съхраняват мироточивите мощи на светеца. Много християни свидетелстват за чудесата, които са се случили с тях след посещение в храма или искрена молитва пред иконата на Св. Димитър.

В българските фолклорни представи той е закрилник на семейството, помага на хората от раждането до смъртта. В някои предания св. Димитър е брат на архангел Михаил, който взема душите на мъртвите. В други е племенник на света Петка и света Неделя.

У нас Димитровден винаги е голям празник. Някога се събирало цялото семейство и всички гурбетчии, наемни работници, слугини гледали да са у дома за празника. Често цели селища избирали свети Димитър за свой покровител. Затова на много места още от Петковден (14 октомври) започвали домашни служби и общоселски курбани.

Голямата почит към светеца е възпята и в редица народни песни. Сред тях избираме „Свети Димитър три църкви гради“ в изпълнение на Даниел Спасов и Милен Димитров, включена в техния албум „Тайнството на обреда“.

Песента разказва как Чудотворецът гради три църкви – в едната ще кръщава, във втората ще венчава, а в третата ще прощава.

Честит празник на всички, които празнуват имен ден днес – Димитър, Димитричка, Димо, Митра и пр.!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската народна песен не може да се преведе, но е магнетична за света

Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..

публикувано на 18.06.24 в 10:10

Арифе – денят, в който мюсюлманите се подготвят за Курбан байрам

Днес отново е денят Арифе, който предхожда всеки байрам, без значение дали е Рамазан или Курбан байрам. Мюсюлманите днес отдават почит на починалите си близки, като във всеки дом жените месят тесто, от което се правят мекици и се раздават на..

публикувано на 15.06.24 в 06:55

Историята на древния и вечен Пловдив оживява в международен фестивал

Международен фестивал "Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство" се открива днес и ще продължи до 16 юни. В събитието, с организатор Сдружението за исторически възстановки "Филипопол" се очакват участници от България,..

публикувано на 14.06.24 в 10:45