Изследователският институт на българите в Унгария организира на 11 и 12 ноември в Българския културен дом в Будапеща научна конференция на тема „По пътя на българските градинари”. Участниците в родолюбивия форум са се обединили около идеята българското градинарство да бъде признато като част от световното културно наследство, информира БТА.
Необходимо е да бъде изготвена карта на културните обекти, свързани с пътя на българските градинари - е коментирал на форума Йордан Тютюнков, сътрудник на Изследователския институт на българите в Унгария, а главният редактор на българско-унгарското списание "Хемус" Светла Кьосева е запознала участнците с материалите от изданието, посветени на българското градинарство.
Доклади по темата са изнесли и унгарските специалисти Ласло Мод, Кристина Галамбош и Ференц Фодор, унгарските изследователи от български произход Кристина Менхарт и Ласло Млеченков, както и българските учени Пенка Пейковска, Венета Янкова, Наталия Рашкова.
Конференцията в Будапеща е част от проекта "По пътя на българските градинари, стартирал през 2015 година и обединил усилията на Регионалния исторически музей във Велико Търново, Историческия музей в Горна Оряховица и Изследователския институт на българите в Унгария. През 2017 г. към него се присъединяват и учени от историческия музей "Йожеф Коста" в унгарския град Сентеш, от Славянската катедра при университета в Сегед и от Балканския институт при университета в Печ.
Главната цел на проекта е културният маршрут "По пътя на българските градинари" да стане част от Европейската програма "Културни маршрути". Това ще го направи траен и развиващ се във времето научно-изследователски и туристически "път", който да разкрие таази недостатъчно позната страна на българския принос в общото културно-историческо наследство на Европа.
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..