Българите в Словакия имат възможност да упражнят правото си на глас в една изборна секция - в столицата Братислава. Сънародниците ни там приемат съвсем спокойно факта, че трябва да излязат и да гласуват за трети път в рамките на една година. И даже са убедени, че това е цената, която сега трябва да платим, за да дойде промяна към по добро в България.
Иво Раданов отдавна живее в чужбина, а от известно време се е установил в Братислава. За себе си казва, че дори се е зарадвал, като е разбрал че през ноември пак ще има избори. Не гледа на тях като на разхищение на лично време и средства, а напротив - у него този факт засилва надеждата, че по-скоро в България ще настъпи някаква промяна. Видял е как подобни политически събития са довели съвсем нова политическа ситуация в Словакия, а след това страната поела по нов, по думите му, по-добър и справедлив път за обществото там.
За Иво по-непонятно е защо голяма част от българите в страната продължават да са пасивни и да не излизат да гласуват в деня на вота. Според него има добра разгласа на предизборните послания, но те се чуват от хората, които се вълнуват от бъдещето на България и искат да има промяна:
„Аз дори се ядосвам, че не я виждам тази критична маса от хора в България, която да прозре какво трябва да се случи. А то е елементарно, просто трябва да гласуваме за сравнително по-честните сред кандидати в тази кампания. Аз гледам по-глобално на въпроса за хората, които избираме. България е малка държава, но ние сме част от нещо по-голямо и трябва да имаме по-адекватна позиция на фона на това, което се случва в Европа. Трябва да спрем да се държим като някакви двойкаджии, седнали на последния ред, които, като им помахат с пръст, козируват и се страхуват да си кажат мнението“, категоричен е сънародникът ни Иво Раданов от Словакия.
Изборният ден в Рединг, Югоизточна Англия, протича спокойно. Очаква се да гласуват около 300 души. В единствената секция в града се гласува само на хартия. Вече втори вот изборната секция е на нов адрес, но не е ясно дали това ще повлияе на..
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..