Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цер на 170 години вече е със статут на защитено дърво

Снимка: архив

Цер (Quercus cerris) на 170 години в Провадия получи официален статут на защитено дърво. Той е на близо 170 години, висок е 25 метра и има обиколка на ствола от 3,77 метра и се намира в гориста местност в село Добрина, обясни пред БНР-Варна Христина Манолова, зам.-директор на Държавното горско стопанство в Провадия.

Церът е широколистно, листопадно дърво, което е вид дъб от семейство букови (Fagaceae). Максимална продължителност на живота му е до 600-700 години, което се определя от лесното му приспособяване към различни климатични условия. Може да вирее както при влажен така и при сух климат и почви, но по-дълго оцелява при по-сухи и топли условия.

До момента в България официално защитени са 2193 дървета, а тенденцията през последните години е за намаляване на броя на регистрираните вековни растения. От началото на настоящата година защитен статут са придобили общо 8 вековни дървета. Статистиката обаче показва, че през 2020 институциите не са обявили нито едно дърво за защитено, а през 2019 г. с такъв статут са се сдобили 9 вековни дървета у нас. 

За вековния цер в село Добрина от години отговарят от Държавното горско стопанство в Провадия. Със заповедта на министъра по околната среда и водите, която ще бъде готова до дни, се забранява изкореняването, отсичането, кастренето, чупенето на клони, нараняването на стеблото и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното състояние на дървото. То ще бъде вписано в регистрите според изискванията на Закона за биологичното разнообразие и обозначено като вековно дърво, което, надяват се от горското стопанство, да предизвика по-голям интерес сред посетителите на местността.

Съставил: Весела Кръстева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25

Излет за наблюдение на птици в Морската градина на Варна

Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..

публикувано на 05.01.25 в 06:00