Тези дни варненци използваха необичайно слънчевото и топло време, за да отидат на плаж. Но не за да се отдадат на морски бани, а да се порадват на една традиционна местна атракция – стотици снежнобели лебеди, които с готовност позират за селфи. Всяка година грациозните птици долитат от Северните ширини и се настаняват на Офицерския плаж в морската ни столица, където остават до късна пролет.
Пернатите пришълци са представители на вида ням лебед – един от трите вида лебеди срещани в Европа, който гнезди и у нас, научаваме от орнитолога Петър Янков. „С настъпването на студовете, в района на Варна долитат огромни ята неми лебеди от Скандинавските и Балтийските страни, от Полша и Германия, т.е. там, където водоемите са замръзнали“ – обяснява Петър Янков и добавя:
„Лебедите са вегетарианци, те се хранят с растителна храна, или по-общо казано – пасат растения от дъното на водоемите, т.е. от тази част на водоема, до която могат да стигнат с дългата си шия. Те не се гмуркат, а плуват на водната повърхност. И затова можем да ги видим навсякъде, където има по-плитки места. Във Варна те са по морския бряг, тъй като там водата обикновено не замръзва. Дори когато температурите паднат под минус 10-15 градуса, има места край Варна, където извират топли води.“
Неми лебеди има не само в района на Варна, а по цялото ни крайбрежие, както и на много други места в страната. Наричат ги неми, заради приглушеното им шипене и лекото съскане. Обичат да похапват най-вече водни растения, червеи, ракообразни и мекотели. И въпреки, че тези големи бели птици не се страхуват никак от хората и дори понякога излизат на брега, за да си поискат храна, природозащитниците призовават в никакъв случай да не ги храним с хляб или с каквото ни хрумне, за да не им навредим. „Природата се е погрижила за прехраната им. Ако водата замръзне и храната не е достъпна, лебедите отлитат по-на юг, където има незамръзнали водоеми“ – обяснява Петър Янков. Освен това, не е препоръчително да ги доближаваме твърде много. Колкото и да изглеждат спокойни и миловидни, изящните същества притежават невероятна сила и могат с удар на крилете или на клюна да счупят човешки крайник.
По това време на годината приятно птиче оживление цари и в района на близкото Варненско езеро, което е сред защитените влажни зони у нас, приютили невероятно разнообразие от въздушни гости.
„Там се срещат много голям брой птици, застрашени не само в национален мащаб, т.е. в рамките на България, но и на територията на цяла Европа и дори в световен план – казва Петър Янков. – Десетки са видовете, които гнездят в езерото, особено през зимата и в периода на миграция. Например през септември, оттам минават близо 30-40 хиляди розови пеликана. Някои от тях спират във Варненското езеро и във водоемите около него, за да почиват.
През зимата пък хиляди птици избират езерото за свое зимно леговище. Сред тях има и световно застрашени видове, като ледената потапница (Clangula hyemalis), къдроглавия пеликан (Pelecanus crispus) и други.“
Снимки: БГНЕС-архив, Тони Петрова, eunis.eea.europa.eu
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със съставянето на редовно правителство в рамките на 51-ото Народно събрание. Президентът връчи първия..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..