Техният героизъм и отдаденост са останали в сянката на мъжките подвизи, далеч от вниманието на историци и хроникьори. Но българските жени по нищо не са отстъпвали на мъжете, когато е ставало дума за отстояването на ценности като свобода, достойнство и независимост. По време на османското владичество българки са се борели рамо до рамо с мъжете срещу подтисничеството на нашественика, понякога и с оръжие в ръка. Бунтовнички, воеводи, куриерки, знаменоски, парламентьорки … ролите им в националноосвободителното движение са били безброй.
Знае се за 55 жени-хайдути по време на т.нар. хайдушко движение, както и за десетки българки, които, по време на Арилското възстание през 1876 г., са взели участие в защитата на Батак, Брацигово, Перущица.
Много примери могат да бъдат дадени за приноса на жените в Руско-турската война /1877-1878/, както и след Освобождението - от Сръбско-българската война (1885), когато на фронта са се подвизавали т. нар. „Видински амазонки“ .
За жените-героини разказва публикацията „Българските жени в борбите за национално освобождение“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..