Държавата е в колапс, няма реални решения в нито един сектор, хората се притесняват как ще си изхранват семействата, как ще си плащат сметките – казват производители на картофи от гр. Самоков, които днес излязоха на протест пред Министерството на земеделието. Като причина за недоволството им е регламент, гласуван от Европейската комисия (ЕК), според който трапезните картофи се изваждат от обвързаната подкрепа. В обхвата й остават единствено картофите за нишесте. Така производителите на картофи у нас остават без каквато и да е подкрепа на прага на новия аграрен сезон. Готовност за протестни действия те обявиха още в средата на м. февруари. „Ние в момента нямаме нищо, борим се година за година, ден за ден, за да оцелее нашето производство. Всички сме пред фалити, в сектора ще оцелеят само най-силните, тези, които имат странични доходи, на които да разчитат“ – казва Екатерина Чолакова, производител на картофи от Самоков.
По думите й, това са проблеми трупани от 15 години в сектор Земеделие, за които държавата не е намерила решение. „Ние влагаме труд и средства в една бездънна яма. Сега, след този протест, аз и мъжът ми ще решим какво да правим, а изходът е да продаваме всичко, да качим децата в колата и да заминем за чужбина и да полагаме непосилен труд в чужда държава“ – казва Екатерина Чолакова:
„А подпомагане за картофопроизводството няма да има от другата година, защото Брюксел смята,че има свръхпроизводство на картофи и затова тези земеделци няма да получат подпомагане. Но в България такова производство няма, картофите, които се продават у нас са основно от внос. Реално цялото количество картофи, които се произвеждат в България могат да задоволят нуждите само на един град като Пловдив и то само за два месеца. Разчита се само на вносна продукция. Преди две седмици се видяхме със зам.-министър Момчил Неков. Увери ни, че те искат да работят тъкмо с нас – реалните производители, а не през асоциациите. Имахме среща и със съветника на президента г-н Николай Копринков, прие присърце нашите проблеми, надяваме се и те да откликнат.
До момента обаче няма реално решение на нашите искания. Отпускат се в групи частични помощи от 150- 160 лв. но това е несериозно. Ние не сме стока, ние сме хора с реални проблеми и искаме сериозно отношение към нашия труд. Колегите от община Калояново, които също протестираха вчера, продължават комуникациите си с Парламента. Имало е Комисия по земеделие и една част от тях са били там, а други в Министерството на земеделието. Протест на картофопроизводители се провежда днес и в Кюстендил.“
Мъжки черен лешояд, освободен в рамките на реинтродукцията на вида, е успял да намери спътница в живота си, която вероятно произхожда от колонията на черните лешояди в Националния парк "Дадя" в Гърция. Новата двойка е забелязана в Източните..
Най-високата средна работна заплата в България е в София-град – 3388 лева, а най-ниската е в Смолян – 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. Заради заплатите в столицата в целия Югозападен..
Бургаският зоопарк предлага контактни зони, в които посетителите могат да общуват с различни животни, пуснати свободно. Любителите на животните имат възможност да се снимат с тях и да ги нахранят от ръка. Зоните са достъпни целогодишно ,..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" –..
В четвъртък минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°, в източните райони до минус 8°. В София ще е около минус 3°. През деня ще се заоблачи и..