Световният ден на здравето – 7 април се отбелязва като професионален празник на лекарите и всички здравни работници. Празникът отново е повод да благодарим за усилията, грижите и непрестанното усъвършенстване в професията на хората с бели престилки. „Лекарската длъжност е нещо повече от работа, тя е човешка мисия, тя дори може да се нарече изкуство. Лекарят трябва изцяло да се посвети на работата си и да е до пациентите, без да мисли за своя почивен ден“ – думите са на един от най-добрите лекари в страната ни – д-р Георги Стаменов, основател на болницата за женско здраве „Надежда“.
Д-р Стаменов вярва в мечтите, които се сбъдват чрез научните открития в медицината и залага много надежди на младите си колеги, които обучава и подготвя в лекарската си практика. Но за достойния труд на медиците у нас е нужно и достойно възнаграждение, за да се осигури спокойствие в работата им и такова самочувствие, че те да не бъдат подтиквани да търсят по-добри условия на живот в чужбина. Тук, разбира се, идва и ролята на държавата.
Броени дни преди професионалния празник на лекарите се заговори за повишаване на техните трудови възнаграждения. Синдикатите и правителството са се договорили основното заплащане в сектора да се повиши с близо 60% , спрямо заложеното в сега действащия колективен договор. (В цифри това означава, че лекарското възнаграждение няма да е по-ниско от 1900 лв., а за медицинските сестри ще бъде 1500 лв.) Според представители на синдикатите, целта на това увеличение е да замести Covid добавките, които се даваха към възнаграждението на лекарите по време на пандемията. Засега обаче мениджъри на болници, особено в малките градове, гледат с недоверие към обещаните допълнителни средства, с които те да могат да увеличат доходите на медиците.
Цената на здравето у нас остава висока за пациента, а България е страна, където повечето от хората далеч не са с високи доходи. Затова тук още по-важно е доверието в лекаря като човек и специалист. „Естествено е, че във всяка такава голяма гилдия като нашата, не може всички да бъдат с еднакви разбирания и подход в професията. Много от колегите работят абсолютно честно, безкористно и се борят до край за всеки един пациент, без да се интересуват от парите, които ще получат, но разбира се, срещат се и лекари, които търсят комерсиалната част на нещата. Невъзможно е всички да бъдат идеални“ – казва д-р Георги Стаменов:
„Затова винаги съветвам пациентите си да се ръководят от собствената си интуиция. Когато не си експерт, за да прецениш – аз или който и да било колега, какво лечение ви предлага, тогава единственото, на което можете да разчитате е не какво пише за нас в интернет форумите и колко ни хвалят там, а това, което усещате със сърцето си. Като погледнете лекаря в очите и щом поговорите с него, вътрешният ви глас ще ви каже по-верни неща, отколкото всеки компютър с информация. А иначе въпросът с лекарските възнаграждения у нас не стои по по-различен начин отколкото при лекарите по света. Всяка специализирана практика е свързана и с финанси, защото, за да се закупи определено оборудване, за въвеждане на даден метод в медицината, ние непременно опираме до финансиране. Там се пресмята колко струва оборудването и колко пари ще се върнат от него в съответната клиника. Затова лекарят не е този, който определя цената в медицината, тук става въпрос и за пазарни механизми, които обстоятелствата ни налагат“.
Според д-р Стаменов когато покажеш на пациента, че разбираш проблема му и знаеш как да го разрешиш, когато покажеш увереност в това, че знаеш как да постъпиш, тогава се поражда доверието. Напоследък обаче възниква друг проблем:
„Все повече хората се информират и доверяват на интернет търсачките. Те смятат, че знаят повече от експертите, това обаче не е така. Това поведение важи за всички области на познание, заплашена е експертизата. Но хубавото е, че българинът има пълно доверие в лекаря, търси неговото мнение и трудът на лекаря се ползва с нужното уважение“.
Снимки: БГНЕС, endometriosis.bg, nadezhdahospital.com, архив
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..