Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба разкрива обединяващата сила на чудотворните образи на Божията майка и светците

7
Снимка: Facebook / @culturalinstitute.mfa

Почитта на православния свят към иконите на Божията майка и светиите е особено силна. Те са връзката при общуването с Бога, затова именно към тях вярващите отправят молитвите си по различни поводи."Живата вяра в чудотворните образи на Божията Майка е свързващата нишка между църкви и манастири на Балканите, в които се съхраняват чудотворни икони и свети мощи като скъпоценни реликви" – отбелязва Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи,по повод постерната изложба "Чудотворни икони и свети мощи на Балканите". Експозицията е дело на изследователи медиевисти от Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", с подкрепата и партньорството на Държавния културен институт към МВнР.

Фототипната композиция, чието откриване е на големия християнски празник Успение Богородично (15 август), в изложбеното пространство на Културен център "Тракарт" в град Пловдив, е своеобразен разказ за чудесата, свързани с чудотворните икони и Светите мощи от различните балкански манастири.


"На Балканите всички трябва да търсим диалог, много повече отколкото конфронтацията, до която много често се стига – отбелязва още Снежана Йовева в интервю за радио „Ватикана“.

Снежана Йовева
– Вярата и съхранението на тази памет през манастирите, през човешките разкази за чудото, са едно изключително добро послание за това. И вие ще видите в тези 24 постерни пана този разказ – от Манастира "Св. Йоан Владимир" край Елбасан – Албания или Бигорския манастир – Република Северна Македония или от Рилския манастир и чудодейността на Светите мощи и преклонението пред чудотворната икона на Света Богородица. Струваше ни се важно да се сподели тази колективна памет за чудото и да накараме хората да се обръщат към Бога и вярата малко по-уверено.“

От откриването ѝ миналата година до този момент изложбата присъства в програмите на дипломатическите ни мисии по света и се радва на засилен интерес. В началото на тази година тя гостува на Българския културно-информационен център в столицата на Северна Македония – Скопие, като изведе на преден план чудесата, свързани с иконата на св. Йоан Предтеча в Бигорския манастир и съхранените мощи на св. Климент Охридски в църквата "Св. Пантелеймон" в Охрид. Преди това тя бе представена в Белград, в Берат и Тирана, а след това в Южна Африка, Италия, Швейцария и Беларус.


"Пътят на тази изложба е обърнат към света, ако може така да го обобщим – посочва Снежана Йовева. – Премиерата ѝ беше през август (2021 г.- бел. ред), в навечерието на големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица, в обновената ни галерия "Мисията" към МВнР. Във всички наши дипломатически мисии, не само на балканските държави, но и навсякъде, където има интерес към нея, може да бъде показана. Освен на български език, тя е и на английски."


На откриването на изложбата в Пловдив ще бъде представен и двуезичен каталог с разказите за чудотворните икони и свети мощи на Балканите.

Още за почитта на българите към чудотворните икони с лика на Божията майка и светиите можете да прочетете и в публикацията на Радио България „Българите вярват в чудотворните икони“.

Съставил: Дарина Григорова

Снимки: Facebook / @culturalinstitute.mfa, vaticannews.va
По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България. Изградени са просеки около териториите със стари мини, останали от войните, които са и от двете страни на границата, заяви пред журналисти на летище "Пловдив" министърът на вътрешните работи Калин..

публикувано на 23.07.24 в 15:30

Български адвокати все по-често търсят работа в чужбина

Все по-значителен брой адвокати, макар и вписани в българските адвокатски колегии, започват да работят за чужди компании или чужди адвокатски дружества дистанционно или дори емигрират и се установяват постоянно извън страната, съобщава онлайн изданието..

публикувано на 23.07.24 в 15:03
Откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища зад граница

Българското образование в чужбина не може да разчита само на възрожденски ентусиазъм

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/ 2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента , като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от..

публикувано на 23.07.24 в 13:25