Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Днес е ден велик за нази"

За химна "Независимост" и неговия автор Георги Шагунов

Снимка: БГНЕС
На 22 септември 1908 г. за първи път прозвучава химнът "Независимост", създаден в самия ден от Георги Шагунов – капелмайстор на 24-ти пехотен Черноморски полк, музикален деец с огромен принос за развитието на симфоничния оркестър, различни хорови състави, за полагане основите на операта в града. Часове след като независимостта на България е обявена тържествено, Шагунов, развълнуван и вдъхновен от великото събитие, създава текста и мелодията на химна. Веднага го разучава с военния духов оркестър. За съжаление, по-късно химнът е забравен. Намерен в архивите на композитора, той е върнат към живот в началото на новото хилядолетие. Познат е и като "Химн на независимостта" – вариант на оригиналното заглавие.

Днес е ден велик за нази 
Братя българи навред, 
Бог България ще пази
Царят ни зове напред. 

 Днес свещенний дълг налага, 
Дружно всички да вървим, 
Пушкя, нож се нам полага.
Ний врагът ще победим. 

 Царството ни е богато,
Ний сме храбри синове, 
Ще се бием докагото, 
Царят ще ни отзове

Повече за историята на химна можете да научите тук.

Георги Шагунов е автор на около 2000 произведения, сред които са някои от емблематичните български воински маршове. Писал е и немалко творби в духа на светската музика, модерна по онова време. Преди време бяха възстановени партитурите на някои от тях и изпълнени на концерт в Бургас. Румяна Емануилиду, известен журналист, автор на биографични книги, изследовател и голям почитател на творчеството на Шагунов разказва, че неговите съвременници го наричали "бащата на музиката" в Бургас. От публикацията на Радио България можете да научите повече за необикновената личност на композитора, можете да чуете и някои от документалните записи, предоставени от г-жа Емануилиду.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56