Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Днес е ден велик за нази"

За химна "Независимост" и неговия автор Георги Шагунов

Снимка: БГНЕС
На 22 септември 1908 г. за първи път прозвучава химнът "Независимост", създаден в самия ден от Георги Шагунов – капелмайстор на 24-ти пехотен Черноморски полк, музикален деец с огромен принос за развитието на симфоничния оркестър, различни хорови състави, за полагане основите на операта в града. Часове след като независимостта на България е обявена тържествено, Шагунов, развълнуван и вдъхновен от великото събитие, създава текста и мелодията на химна. Веднага го разучава с военния духов оркестър. За съжаление, по-късно химнът е забравен. Намерен в архивите на композитора, той е върнат към живот в началото на новото хилядолетие. Познат е и като "Химн на независимостта" – вариант на оригиналното заглавие.

Днес е ден велик за нази 
Братя българи навред, 
Бог България ще пази
Царят ни зове напред. 

 Днес свещенний дълг налага, 
Дружно всички да вървим, 
Пушкя, нож се нам полага.
Ний врагът ще победим. 

 Царството ни е богато,
Ний сме храбри синове, 
Ще се бием докагото, 
Царят ще ни отзове

Повече за историята на химна можете да научите тук.

Георги Шагунов е автор на около 2000 произведения, сред които са някои от емблематичните български воински маршове. Писал е и немалко творби в духа на светската музика, модерна по онова време. Преди време бяха възстановени партитурите на някои от тях и изпълнени на концерт в Бургас. Румяна Емануилиду, известен журналист, автор на биографични книги, изследовател и голям почитател на творчеството на Шагунов разказва, че неговите съвременници го наричали "бащата на музиката" в Бургас. От публикацията на Радио България можете да научите повече за необикновената личност на композитора, можете да чуете и някои от документалните записи, предоставени от г-жа Емануилиду.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15

Традицията да изпращаме великденски картички у нас започва още от Освобождението

Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..

публикувано на 04.05.24 в 05:15

Яйцето – символ на плодородието и новия живот в българския фолклор

Велики Четвъртък е един от двата дни в Страстната седмица , в които багрим яйцата за Великден. Традицията повелява с тази важна задача да се захване най-възрастната жена в семейството, като първото яйце винаги се боядисва в червено. Според..

публикувано на 02.05.24 в 04:10