Преди дни преподавателят по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев – Тео, посети училище „Христо Ботев“ в Ню Йорк по покана на своя ученик – д-р Павлин Савов, родител на двама ученици в учебното заведение. Тео, известен още като Златния учител на България, пристигна в Ню Йорк, заедно с дъщеря си и със снимачен екип, подготвящ продължение на филм за него.
По време на посещението си учителят разгледа класните стаи, даде интервю на младите репортери от клуба по журналистика към школото и дълго разговаря с учениците и техните родители, научаваме от фейсбук страницата на българското училище. Теодосий Тодосиев разказа за своята школа и за постиженията на възпитаниците си по света. Той подчерта колко е важно да се развиват знанията у децата и говори за силата на интелигентния човек. Пред публиката учителят показа нагледно как точните науки могат да бъдат приятни и занимателни, като реши и обясни две задачи. Разбира се, имаше задача и за самия него, подготвена от ученика му – Павлин Савов, който е доктор по астрофизика и анализатор на математически модели. Публикацията на фейсбук страницата на училището ни в Ню Йорк завършва с думите: “Голяма усмивка грееше на лицето на Тео, докато Павлин обясняваше условието на задачата. Миг, запечатан в една снимка и споделен с всички нас! Безценен момент, показващ силната връзка между Учителя и Ученика.”
Теодосиев е създател на метод за формиране на силов интелект. За ефективността му говорят и успехите на неговите учениците. Те са носители на златни медали, спечелени за България от международни олимпиади по физика. Негови възпитаници са изследователи в различни научни области, като наблюдение на молекулните движения, изследвания на черни дупки и гравитационните вълни, произведени от тях; първенци в производството и изследванията с лазерна техника; производители на камери за НАСА, съобщава БТА.
Още за „Златния учител на България“ вижте в публикацията „Теодосий Теодосиев: В бързоразвиващия се свят няма място за изоставащи“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Училище "Христо Ботев" в Ню Йорк
За ученици в 11 клас от гимназия в Ришон Лецион, Израел, беше проведен открит урок за съдбата на българските евреи през Втората световна война. Специален гост на събитието и лекцията на 15 декември, изнесена от Ира Шарфман и Сахар Шаули, на която..
Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл". В..
В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..