Интерконекторът Гърция – България прави страната ни по-малко уязвима. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев на церемонията по официалното въвеждане в експлоатация на газовата връзка Гърция-България, в Националния дворец на културата.
По думите на Донев, новият газопровод има достатъчен капацитет, за да задоволи всички потребности и да осигури диверсификацията на източниците и доставките на природен газ за България. Това е от ключово значение за енергийната сигурност на страната, подчерта Донев. Служебният премиер коментира, че икономическите ползи от интерконектора ще бъдат големи, а самият проект е доказателство за отговорността и солидарността между Гърция и България, предаде БТА.
В събитието, чийто домакин е президентът Румен Радев, участват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Азербайджан Илхам Алиев, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателят на Румъния Николае Чука.
По думите на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, "днес започва нова ера за България и Югоизточна Европа". Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа и означава свобода, посочи фон дер Лайен и подчерта, че ЕК подкрепя проекта от самото начало с близо 250 млн. евро.
В изказването си президентът Радев посочи, че газовата връзка не само е доказателство за технологичния капацитет на България и Гърция, но създава нови предпоставки за сътрудничество не само за България, но и за Румъния, Сърбия, РС Македония и други страни от Централна и Източна Европа. Президентът изтъкна, че ключът към успеха е в съвместните проекти, свързаността и интеграцията във всичките им измерения и призова за съвместно развитие на региона чрез общи доставки на енергийни ресурси, разработване на нови технологии и изграждане на енергийни съоръжения, включващи съхранението на енергия, както и производството на зелен водород.
Радев подчерта, че заради войната в Украйна единственият надежден сухопътен път от Азия и Африка към Европа е от Турция през България и Гърция до Сърбия и Румъния, което налага модернизирането на контролно-пропускателни пунктове, разширяване на транспортната, железопътна, дигиталната инфраструктура.
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..
Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..