Интерконекторът Гърция – България прави страната ни по-малко уязвима. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев на церемонията по официалното въвеждане в експлоатация на газовата връзка Гърция-България, в Националния дворец на културата.
По думите на Донев, новият газопровод има достатъчен капацитет, за да задоволи всички потребности и да осигури диверсификацията на източниците и доставките на природен газ за България. Това е от ключово значение за енергийната сигурност на страната, подчерта Донев. Служебният премиер коментира, че икономическите ползи от интерконектора ще бъдат големи, а самият проект е доказателство за отговорността и солидарността между Гърция и България, предаде БТА.
В събитието, чийто домакин е президентът Румен Радев, участват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Азербайджан Илхам Алиев, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателят на Румъния Николае Чука.
По думите на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, "днес започва нова ера за България и Югоизточна Европа". Този газопровод променя ситуацията с енергийната сигурност за Европа и означава свобода, посочи фон дер Лайен и подчерта, че ЕК подкрепя проекта от самото начало с близо 250 млн. евро.
В изказването си президентът Радев посочи, че газовата връзка не само е доказателство за технологичния капацитет на България и Гърция, но създава нови предпоставки за сътрудничество не само за България, но и за Румъния, Сърбия, РС Македония и други страни от Централна и Източна Европа. Президентът изтъкна, че ключът към успеха е в съвместните проекти, свързаността и интеграцията във всичките им измерения и призова за съвместно развитие на региона чрез общи доставки на енергийни ресурси, разработване на нови технологии и изграждане на енергийни съоръжения, включващи съхранението на енергия, както и производството на зелен водород.
Радев подчерта, че заради войната в Украйна единственият надежден сухопътен път от Азия и Африка към Европа е от Турция през България и Гърция до Сърбия и Румъния, което налага модернизирането на контролно-пропускателни пунктове, разширяване на транспортната, железопътна, дигиталната инфраструктура.
България не участва в съвместната доставка на снаряди за Украйна заедно с други 9 държави, заяви президентът Румен Радев в Брюксел преди срещата на върха в ЕС. Само 17 държави сключиха споразумение за доставки за Украйна. България се ангажира с..
Силно сме обезпокоени от последователните действия на Скопие за ограничаване правата на сдружаване и на свободно изразяване на българската общност в Северна Македония, каза зам.-външният министър и говорител на външно министерство Костадин..
В четвъртък и петък евролидерите се срещат в Брюксел, за да обсъдят войната в Украйна и оказването на нужната военна помощ за Киев . Украинският президент Володимир Зеленски ще се включи дистанционно в началото на заседанието. Председателят на..
В четвъртък и петък евролидерите се срещат в Брюксел, за да обсъдят войната в Украйна и оказването на нужната военна помощ за Киев . Украинският..
Държавният глава Румен Радев ще представлява България на започващото днес заседание на Европейския съвет в Брюксел. Сред темите на двудневната среща са..
След официалните преговори в Кремъл лидерите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Цзинпин потвърдиха принципа, че в ядрената война не може да има..