Над 300 изложители на храни и занаяти показват своята продукция на тридневен празник на еленския бут. След двегодишно прекъсване заради пандемичните мерки, от 21 до 23 октомври балканската община Елена отново приютява гости от близо и далеч за емблематичния празник, каза за БТА кметът Дилян Млъзев.
Богата фолклорна програма, забавни игри за деца и възрастни, с дегустации, томболи и кулинарна изложба са подготвили местните жители
Деликатесът от свинско месо, известен като "еленски бут" заради региона на произход – град Елена, се приготвя във всяко домакинство, по семейни рецепти запазени от миналото. Регистрираните в Българската агенция за безопасност на храните производители са петима, посочва Стелиан Димитров, председател на Управителния съвет на Местния съвет по туризъм. По думите му, интересът към Еленския край, заради екологичната храна и чистия въздух се увеличава. Доказателство е, че легловата база в хотелите и къщите за гости, която е над 2000, вече е запълнена. Заради хилядите гости, които еленчани очакват в празничните дни, е въведена временна организация на движението, която е оповестена в сайта на общината.
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..