86 години история и едно ново начало! С усмивка, ентусиазъм и обещания за подкрепа днес в Старата къща беше официално представен екипът на Румънска редакция на Радио България. С нея броят на езиците, на които БНР общува със света, става 11 и нашето журналистическо и идейно семейство се разрасна.
"Уверен съм, че това е само началото – ще се развиваме и като текст, и като звук, а в бъдеще – защо не и като видео – посочи генералният директор на БНР Милен Митев. – Вярвам, че този сайт ще допринесе за още по-добрите и близки отношения между България, Румъния и Молдова. Вярвам, че това е част от мисията на общественото радио – да подпомага връзките и културното сътрудничество и да дава проверена, достоверна и пълна информация."
Моментът, в който тръгва новата страница на медията ни на румънски eзик, е изключително важен – на фона на геополитическите събития в Европа, двете държави са на прага на приемане в Шенгенското пространство. През настоящата година се отбелязват и две съществени годишнини – 30 години от подписването на Меморандум за сътрудничество, добросъседство и приятелство между Румъния и България и 15 години от присъединяването на двете страни към ЕС. За тях напомни Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску, извънреден и пълномощен посланик на Румъния в Република България.
"С голяма радост отбелязвам, че това е един модерен и дългоочакван инструмент, който ще доближи още повече хората от двете страни на Дунава. И това, което най-много ме радва е, че вашите румъноговорящи съотечественици, най-вече общностите, които живеят на юг от река Дунав във Видин, ще имат възможност да четат и слушат изключително качествен информационен радио продукт на техния език. Официално се ангажирам със скромните ни възможности на посланик и посолство, че ще направим всичко възможност да сближим нашите две Национални радио институции не само за обмяна на опит, но и за обмяна на съдържание, което ще спомогне и прекрасната българска общност в моята родина да слуша интересни за тях материали на румънски език."
На церемонията пред Първо студио в сградата на БНР присъства и посланикът на Република Молдова у нас Н. Пр. Анатол Чебук, който заяви подкрепа за популяризирането и разпространението на съдържанието на румънски език на Радио България.
"За нас е нещо изключително приятно, че ще чуваме новини и материали на един европейски език, език на една съседна държава, език на ваши приятели! Това е от голямо значение за увеличаващите се туристи, за бизнеса в региона, които се развиват все повече, и за всички наши граждани, които посещават България. Изключително съм ви признателен!"
С признателност в думите се обърна към събралите се журналисти и общественици и нашата нова колега Юлия Баховски, която смята, че България и Румъния има "още много какво да си кажат една на друга".
“Искам специално да благодаря на служителите на Посолствата на Румъния в София и на България в Букурещ и да кажа, че техните събития и инициативи отвъд политиката, свързани с културата, вярата, традициите, няма как да стигнат до хората и техните сърца, ако ние, медиите, не им помагаме. Искам да знаете, че може да разчитате на нас. Благодаря и на БНР за тази инициатива и възможността да бъда част от този екип. И за финал, искам да благодаря на всичките ми учители по български език от Русе и София и на преподавателите ми от Журналистическият факултет на СУ „Св. Климент Охридски“."
"Румънската секция на Радио България ще бъде свързана като идея и замисъл с останалите чуждоезикови програми, които слушателите и читателите ни вече познават. Ще имаме преводни материали от съдържанието на Българското национално радио, но и важни и полезни авторски теми. Нашият екип е от трима души – аз, журналистката Юлия Баховски, румънка със съпруг българин, и редактора ни Александру Йонашку, който е доктор на филологическите науки. Всички ние имаме контакти с различни организации и личности, свързани с българо-румънските отношения и вярваме, че ще се появи много интересно и полезно съдържание за потребителите на БНР."
"Мисля, че тенденцията е позитивна и самото решение да бъде открита „Румънска редакция“ в Радио България е едно признание, че има нужда и интерес да се развива това опознаване. Според мен между българи и румънци има една инерция от минали времена и останали негативни стереотипи, които вероятно са важали за някакви периоди и конкретни ситуации. Има нужда да открием съседите си в цялостност. Има много интересни неща, които могат да се научат, като например за Румъния това, че има много развита индустрия, два големи производителя на автомобили и над 600 производители на авточасти. Страната има една политика, малко позната за нас, за насърчаване на инвестиции чрез държавни помощи. България също се опитва да развие този отрасъл в икономиката си, но мащабът в Румъния е по-голям. Това е един пример, провокиран от интервю, което предстои да излезе на страницата, с генералния секретар на Румънската асоциация на автомобилопроизводителите. В сферата на културата не може да не направи впечатление, че в Румъния се дават сериозни средства за култура, включително в малки населени места се създават условия да има местни интелектуални елити, журнали, културен център, около който да се развива животът на даденото място. В страната има много добре развит политически театър с социално звучене, което разказва историите на обикновените хора. Тези неща показват, колко е голям светът и колко различни направления има, по които да се свържем със съседите си."
А по пътя на своето и на колегите си професионално развитие Митев пожелава само едно:
"Ако трябва да отправя някакво пожелание за себе си и за нашия екип, то е просто да запазим този ентусиазъм, който имаме в момента. Аз мисля, че БНР дава една доста солидна основа, на която може да стъпим и с ентусиазъм, опит и мислене да направим качествен медиен продукт за българи и румънци.“
И така, чрез опознаване, ще можем по-лесно да се приемем.
Посетете уеб страницата на румънски език на сайта на БНР.
Снимки: Ани Петрова
В петък , 4 октомври, минималните температури ще са между 10 и 15°, в София 13°. Максималните ще достигат от 26 до 31°, в столицата ще е 28°. През деня в Централна и Източна България ще е слънчево. На запад облачността ще се увеличава и след обяд..
В "България днес" на 3 октомври отбелязваме двайсетата годишнина на Българския университет в Тараклия, открит на 1 октомври 2004 г. Срещаме ви с Константин Златев, популярен сред колекционерите на съвременно изкуство в САЩ..
Подобряването на свързаността между България и Румъния е от ключово значение не само за двустранното сътрудничество, но и за икономическото развитие на региона, заяви президентът Румен Радев на годишната среща с представители на българския и..
Поради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз (EASA), “България Еър” анулира..
Семинар на тема "Науката в Антарктида - България и Испания в Антарктида" ще се проведе днес, 3 октомври, в зала "Яйцето" на Софийския университет..
Запазва се висок интересът на гръцките младежи да се обучават във Военноморското училище във Варна. В момента 350 младежи от южната ни съседка се..