На Европейския съвет в Брюксел лидерите в ЕС одобриха финансирането на Украйна с 18 млрд. евро през 2023 г. и наложиха 9-ти пакет от санкции срещу Русия.
Германският канцлер Олаф Шолц обеща повече помощ във връзка с прогнозата на украинския президент Володимир Зеленски, че идните месеци ще бъдат още по-трудни от това, което войната вече е донесла на страната му.
„Нашата обща решимост да подкрепим Украйна политически, финансово, военно и в хуманитарната област за толкова дълго, колкото е необходимо, остава ненакърнима“, каза германският канцлер Олаф Шолц след разговори между лидерите на 27-те страни.
"Европейският съвет потвърждава, че е готов да подкрепи инициативите на Украйна за справедлив мир. Към днешна дата Русия не показва никаква истинска готовност за справедлив и устойчив мир”, се казва в заключителния документ от срещата. Добавя се, че ЕС приветства и поощрява усилията за осигуряване на пълна отговорност за извършените военни престъпления при руската агресия в Украйна. Препоръчва се на европейските органи да продължат да работят чрез международното право за използването на замразените руски активи в ЕС за възстановяването на Украйна.
Пред The Economist украинският главнокомандващ Валерий Залужнии заяви, че през идните януари и февруари очаква ново руско масирано настъпление в Донецка област и срещу Киев. Той обясни, че от мобилизирането 300 000 руснаци половината са били изпратени веднага на фронта, докато другата част в момента завършва своята усилена подготовка и предстои да бъде вкарана във войната. Залужний определи своя пряк противник, поредният назначен руски главнокомандващ в Украйна Сергей Суровкин, като обичаен офицер на Петър I (в една от последните си речи руският президент Владимир Путин сравни своите действия в Украйна с империалистическите войни на Петър Велики), който "щом го видите ви е ясно, че ако не изпълниш неговата заповед с теб е свършено". Залужний нарича Суровкин „держиморда”. Това е израз за властен човек, който е готов да смачка всеки и всичко, които се опитат да проявят свобода и инициатива.
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..