Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Почти всички украинци в България са от разрушените източни територии на Украйна

Снимка: advokat-nikolaeva.eu

Общо 90% от украинците в България са от източните части на Украйна, където са най-големите поражения, съобщи БТА. Затова тяхното връщане там е невъзможно и всяка държава, приела украински бежанци на своя територия, трябва да положи усилия за тяхната интеграция, посочи пред агенцията Седа Кузуджу -  представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Комисариатът предвижда 19,4 млн. щатски долара за подобряване благосъстоянието на украинци в България, като голяма част от средствата ще бъдат за предоставянето на закрила, както и за осигуряването на правна помощ, регистрация на документи и др. Ще се работи и за тяхната интеграция и осигуряване на трудова заетост, което ще засили самостоятелността на бежанците от Украйна в България. За целта ще се работи и с 600 субекта от частния сектор, синдикални организации, финансови и академични институции и др., за да се насърчи, улесни и координира интегрирането на бежанците.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Честити 89, Радио България!

На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина.  Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!  Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България..

публикувано на 16.02.25 в 08:55
Кирил Вълчев

БТА представя уникален шрифт по повод годишнината си

На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..

публикувано на 16.02.25 в 07:30

Хладна неделя, в Североизточна България - сняг

През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..

публикувано на 15.02.25 в 17:50