Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветница ни завладява с пролетна красота

Снимка: БГНЕС

Очакван и много обичан от всички християни празник е Цветница. Посветен е на тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим и се отбелязва винаги в неделята преди Великден.

Според записаното в Светото писание, на този ден Божият син влиза в свещения град, приветстван от хората с маслинови, палмови и лаврови клонки и с възгласи "Осанна". Именно затова, празникът остава познат като Палмова неделя (сред католиците) и Цветница или Връбница (сред православните). В църковните храмове се отслужва Света литургия и се раздават осветени върбови клонки, които миряните отнасят у дома за здраве. 

За спазващите Великденския пост е разрешено да поставят на трапезата си и риба. А от следващия ден започва Страстната седмица – последните дни от живота на Иисус Христос, в които той поема греховете на целия човешки род, в името на неговото спасение.


Извън религиозната символика и обредност, Цветница е много личен празник за всички българи с имена на цветя. У нас това са над 360 000 души, които днес ще посрещнат близки и приятели, за да отпразнуват красотата на имената, които носят, и да си пожелаят взаимно здраве и благодат. 

Снимки: БГНЕС

По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35