Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балчик и Варна посрещат празниците с пъстри килими от цъфнали лалета

Над 100 хиляди лалета в ботаническите градини на двата крайморски града

Снимка: ubg-bg.com

През тази пролет Ботаническата градина в Балчик ще зарадва гостите си с „Парада на лалетата“, наречен така заради цъфтящите в продължение на около месец и половина различни сортове луковични растения, съобщава сайтът bgtourismbg. Вече е започнал цъфтежът на засадените през есента 58 хиляди пролетни видове лалета, заедно със зюмбюли, нарциси и мускари. В идните седмици лалето, във всичките му разновидности, ще бъде господар на цветята в Балчик.

Около православния Великден гостите на Ботаническата градина ще могат да се разхождат и да се снимат на фона на големи пъстроцветни килими от общо 85 сорта лалета. 47 от тях са нови, отличаващи се с разнообразие в цветния спектър и неговите нюанси. Особено красиви и ефирни са обикновените, ресничести, божуровидни и дори многоцветни (с повече от един цвят на стъблото) сортове. Компания им правят и цветните площи, нашарени с други видове растения, като теменужка, незабравка, боянка, силене и пр.


Достоен конкурент на Балчик в това отношение е Варна. С богата палитра от багри и аромати започна цъфтежът на т.нар. колекция „Лалетата на Варна“ в Университетска ботаническа градина – Екопарк Варна.

През есента на 2022 г. там бяха засадени над 50 000 луковици лалета от над 70 сорта, които вече приветстват пролетта с разнообразните си цветове и форми. Колекцията лалета е в комбинация с два сорта кукувиче грозде – мускари. А цъфтежът им ще продължи до началото на месец май.

Вижте още:

Съставил: Венета Николова

Снимки: ubg-bg.com


По публикацията работи: Михаил Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05
Снимка: Д-р Георги Герджиков, Травентурия

България е сред ТОП дестинациите за наблюдение на птици в Европа

По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..

публикувано на 17.10.24 в 10:45

Адреналин, красиви гледки и среща с историята - скално катерене в долината на река Русенски Лом

Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..

публикувано на 09.10.24 в 11:05