Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частица от мощите на св. Георги Победоносец идва у нас

Снимка: mitropolia-sofia.org

С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, Софийската епархия ще посрещне днес частица от дясната ръка на св. великомъченик Георги Победоносец, която се съхранява в храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. Нигрита край Серес (Северна Гърция). Храмът в Гърция е построен специално в чест и памет на светеца.

Светинята ще бъде посрещната на 26 април в старинния столичен храм „Св. София“ от 16:30 ч. и ще остане там за поклонение и на 27 април. Мощите ще останат в страната ни до 7 май, а поклонението пред тях ще може да се извърши освен в София, също така:

26 - 27 април – в старинен храм „Св. София“;

28 - 30 април – храм „Св. Атанасий“, с. Горни Лозен;

1 - 3 май – Църногорски манастир „Св. св. Козма и Дамян“ край с. Гигинци;

4 - 5 май – храм „Св. Петка“, гр. Брезник;

5 - 7 май – храм „Св. вмчк Георги“, гр. Перник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10