На 25 Май 2023 отбелязваме Спасовден, или Възнесение Господне. Празникът е подвижен и винаги се пада в четвъртък, точно 39 дни след първия ден на Великден. Според християнските вярвания, на 40-ия ден Христос се възкачва на небето, което се смята за край на Христовия път на земята. Въпреки това, Христос не изоставя хората, а им изпраща Светия Дух на Петдесетница и не престава да се застъпва за тях пред Отца.
Спасовден е един от празниците, които се почитат със силни вярвания и молитви, които народът ни отправя към свети Спас. Според народната представа той е светецът, който предпазва хората от природните бедствия – градушки и наводнения. От дълбока древност по нашите земи се разпространява вярването, че в нощта срещу празника болните оздравяват, стига да преспят близо до лековит извор на свято място. Според легенда от с. Търнава, едно от най-старите села в община Бяла Слатина, има едно лековито изворче, което се намира на 4 км от къщите на хората. Местността хората нарекли Лековит кладенец, след като някога един сляп вол, който престоял в оттока от водите на това кладенче, по чудодеен начин прогледнал. Оттогава всяка година в нощта срещу Спасовден жителите на селото започнали да се събират на това място. Дълги години се организирал там всенароден събор, в който участвали всички от селото.
Днес мястото съществува и отново се посещава, но традицията е останала само в разказите на старите хора от Търнава. Все пак Търнава е едно от най-големите села, с над 2000 жители, а има и много деца в училището и детската градина, тъкмо заради тях местното читалище и общинската администрация организират специални възстановки, за да разкажат за бита и вярванията на предците им. Местността Лековит кладенец и сега се посещава, особено през лятото. До кладенчето е чешмата, изградена през 1937г., има и оброчен кръст, който напомня за светостта на мястото. "Кладенчето още съществува, но е трудно достъпна, защото до там път няма, а се върви по черен път през нивите" – казва кметът на селото Габриела Раловска:
"Традициите при нас не се различават много от това, което се прави на Спасовден на други места в България. Знае се, че в нощта срещу този ден цъфти билката росен, това е известното самодивско цвете, то се бере в "потайна доба", поставя се в паничка с вода. Така то се оставя до главата на болния човек, а е имало баби, които са произнасяли магически думи и се е смятало, че, извършвайки този ритуал по Спасовден, хората ще оздравеят.
Опитахме се да направим подобрения около чешмата и кладенчето, но е трудно. Водим обаче децата, за да им покажем мястото и оброчния камък и да им предадем легендите. Още повече че там съществува едно вековно дърво – дъб, и едно, което е отрасло до него. Така че се надявам то да се съхрани като традиционно, паметно място за хората в Търнава и да остане за следващите поколения."
Снимки: архив, БНР-Видин, предоставена от Габриела Раловска
Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..
Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..
Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..