Княгиня Мария Луиза, дъщеря на цар Борис III, отправи чрез българското посолство в Белград писмо до Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и Община Босилеград. В него дава съгласие за връщане на началното име на Гимназията в Босилеград – „Княгиня Мария Луиза”. Над 30 години училището се нарича само Гимназия, а от откриването през 1941 г., няколко пъти е сменяла името си. Община Босилеград и Националният съвет на българското малцинство в Сърбия миналата година задвижиха инициативата за връщане на първоначалното име.
Стефан Стойков, председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и зам.-кмет на Община Босилеград, каза, че очаква до края на юни Общнският съвет на Босилеград да реши за промяна на името, след което ще се поиска съгласие от сръбското министетството на образованието за промяна на името.
Очакванията са от новата учебна година, през септември, Гимназията в Босилеград отново да носи първото си име „Княгиня Мария Луиза“, предава БТА.
Филмът "Усещане за принадлежност", създаден по проект на българското неделно училище в Рим "Асен и Илия Пейкови" по Националната програма на МОН "Неразказаните истории на българите" , ще участва в 29-ия Международен кинофестивал София Филм..
Сдружението на потомците на бежанците и преселниците от територията на Северна Македония изпратиха до европейските институции позиция, в която настояват европейски представители да се запознаят с документите по делото срещу председателя на забранения..
При курс между Латвийския град Веспилс и остров Готланд в Швеция е задържан български кораб по подозрение в прекъсване на телекомуникационен кабел на дъното на Балтийско море. Към момента се води разследване в Швеция. Важното е, че членовете на екипажа,..