Между 17 и 25 юни, в 33 населени места, България ще отбележи Международния ден на йога с редица инициативи и практики. В София, отделните школи по йога ще се включат и чрез различни самостоятелни прояви при открити врата. Официалната дата за отбелязване на здравословната практика, обявена от ЮНЕСКО за част от нематериалното културно наследство, е 21 юни – денят на лятното слънцестоене, но събитията, посветени на празника започват дни преди това.
На 17 юни, под патронажа на посолството на Индия, на площад "Св. Александър Невски" в столицата, ще се проведе съвместна йога сесия на открито.
На следващия ден, 18 юни, ще се проведе и Централното събитие (в зала "Проф. Асен Златаров" на ул. "Г. Раковски" № 108 от 10:00 до 18:30 ч.) с демонстрации на практики, както и лекции по различни теми, засягащи същността на йога. Във фоайето пред залата ще бъдат разположени щандове с книги по йога, ще има демонстрации на изкуството на рисуването с къна, а също – вегетарианска и индийска храна, сувенири.
От 2015 г. насам, Международният ден на йога се отбелязва и в други градове на страната, когато Пловдивският културен институт се присъединява и започва да организира синхронно честване в своя град. Този пример бива последван и от школите по йога в редица населени места у нас − Свиленград, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Габрово и Перник. През годините броят на участващите градове се увеличава, присъединяват се и някои села.
Честванията на Международния ден на йога в България се осъществяват под патронажа на посланика на Република Индия Н. Пр. г-н Санджай Рана и се организират от посолството на Индия, в сътрудничество с Българска федерация по йога, Българска йога асоциация, НПО и всички широко представени школи и клубове по йога в България.
Науката йога възниква в дълбока древност, на територията на съвременна Индия и представлява всеобхватно учение за човека и неговото себеосъществяване, посредством практики за тялото, ума и духа. Знанията по йога са описани както в текстове, така и предавани от учител на ученик, в продължение на хиляди години, без прекъсване във времето. От началото на миналия век, научните постижения в йога навлизат в редица съвременни науки като психология, логика, различните дялове на съвременната медицина, физика, биохимия и др.
В съвременния свят признанието на йога се свързва и с масовото практикуване, достъпно в различните общества и като алтернатива на стресовия начин на живот. Съществуват примери как най-незначителното постижение в практикуването на йога дарява човека с вътрешен покой, по-добро здраве, по-хармонични отношения с околния свят, по-добри психически и интелектуални умения, по-голяма трудоспособност, умение за по-успешно преодоляване на трудности от всякакъв характер, вътрешна радост и стабилност, както и много други качества, осигуряващи развитие, удовлетворение и благоденствие на личността.
В края на 2016 г. ЮНЕСКО добавя йога в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството.
Киберсигурността и включването на България в Програмата за безвизови пътувания в САЩ са два приоритета на правителството, свързани пряко с Главната дирекция "Борба с организираната престъпност", заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов..
Условията за зимни спортове и преходи в планините не са от най-добрите , според информация от сайта на Планинската спасителна служба към БЧК . Времето в планините е облачно, а по високите части духа умерен вятър. Има заледени участъци и..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на съвремието ни обединиха ученици от България, Италия и Дания. Надникваме и в работилниците по..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..