Между 17 и 25 юни, в 33 населени места, България ще отбележи Международния ден на йога с редица инициативи и практики. В София, отделните школи по йога ще се включат и чрез различни самостоятелни прояви при открити врата. Официалната дата за отбелязване на здравословната практика, обявена от ЮНЕСКО за част от нематериалното културно наследство, е 21 юни – денят на лятното слънцестоене, но събитията, посветени на празника започват дни преди това.
На 17 юни, под патронажа на посолството на Индия, на площад "Св. Александър Невски" в столицата, ще се проведе съвместна йога сесия на открито.
На следващия ден, 18 юни, ще се проведе и Централното събитие (в зала "Проф. Асен Златаров" на ул. "Г. Раковски" № 108 от 10:00 до 18:30 ч.) с демонстрации на практики, както и лекции по различни теми, засягащи същността на йога. Във фоайето пред залата ще бъдат разположени щандове с книги по йога, ще има демонстрации на изкуството на рисуването с къна, а също – вегетарианска и индийска храна, сувенири.
От 2015 г. насам, Международният ден на йога се отбелязва и в други градове на страната, когато Пловдивският културен институт се присъединява и започва да организира синхронно честване в своя град. Този пример бива последван и от школите по йога в редица населени места у нас − Свиленград, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Габрово и Перник. През годините броят на участващите градове се увеличава, присъединяват се и някои села.
Честванията на Международния ден на йога в България се осъществяват под патронажа на посланика на Република Индия Н. Пр. г-н Санджай Рана и се организират от посолството на Индия, в сътрудничество с Българска федерация по йога, Българска йога асоциация, НПО и всички широко представени школи и клубове по йога в България.
Науката йога възниква в дълбока древност, на територията на съвременна Индия и представлява всеобхватно учение за човека и неговото себеосъществяване, посредством практики за тялото, ума и духа. Знанията по йога са описани както в текстове, така и предавани от учител на ученик, в продължение на хиляди години, без прекъсване във времето. От началото на миналия век, научните постижения в йога навлизат в редица съвременни науки като психология, логика, различните дялове на съвременната медицина, физика, биохимия и др.
В съвременния свят признанието на йога се свързва и с масовото практикуване, достъпно в различните общества и като алтернатива на стресовия начин на живот. Съществуват примери как най-незначителното постижение в практикуването на йога дарява човека с вътрешен покой, по-добро здраве, по-хармонични отношения с околния свят, по-добри психически и интелектуални умения, по-голяма трудоспособност, умение за по-успешно преодоляване на трудности от всякакъв характер, вътрешна радост и стабилност, както и много други качества, осигуряващи развитие, удовлетворение и благоденствие на личността.
В края на 2016 г. ЮНЕСКО добавя йога в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството.
Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение във Виетнам. Това е първата визита на чуждестранен държавен глава след встъпването в длъжност през октомври т.г. на новия президент Лъонг Къонг. Посещението на Румен Радев започна със среща с..
Икономическият и социален съвет на Република България остро критикува внесения в Народното събрание законопроект на "Възраждане" за регистрация на чуждестранни агенти. В резолюция съветът определя предложенията като "дискриминационни", нарушаващи..
За едно работно място се състезават средно по седем безработни в цялата страна при шестима незаети през 2023 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-силна конкуренция има в областите Габрово, Разград, Силистра и Търговище, където за..
Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват..
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник,..