Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на Курбан байрам мюсюлманите почитат починалите си близки

Снимка: БГНЕС

Най-големият празник за мюсюлманите, с който се слага края на т. нар. хадж – поклонението в свещения град Мека, е Курбан байрам. Във вечерните часове на деня Арифе (27 юни),предхождащ празника,мюсюлманите отдават почит на починалите близки. На следващото утро се отслужват празнични молитви в джамиите. 

Празникът се свързва със силата на вярата и се ознаменува с жертвоприношение на животно като израз на благодарност към Всевишния. По този начин вярващите отдават почит на пророка Ибрахим, който бил готов да пожертва сина си Исмаил, за да докаже вярата си в Аллах. Ритуалът символизира смирението, покаянието, помирението и опрощението.

Наричат Курбан байрам празник на милосърдието и прошката, който сближава общността на хората, изповядващи исляма. По традиция по-младите искат прошка от възрастните, а децата получават и подаръци.

В Момчилград има любопитна традиция в деня Арифе да се раздават мекици. Тази година доброволци ще раздадат повече от 2000 мекици по време на празничен концерт на открита сцена в парка, а децата от града ще покажат своите таланти.

Повече за празника вижте в публикацията от колекцията на Радио България „Курбан байрам – време за милосърдие и опрощение


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 16 февруари 2025 г.

На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски.  Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в..

публикувано на 16.02.25 в 06:00

Църковен календар - 15 февруари 2025 г.

На 15 февруари, Българската православна църква възпоменава свети апостол Онисим, преподобни Евсевий, пустинник Сирийски и преподобни Пафнутий. Когато светите апостоли проповядвали Евангелието, Филимон – богат и знатен човек от Фригия, област..

публикувано на 15.02.25 в 06:00

Археологията като кауза за хората, които разкриват и бранят историческото ни наследство

Със своите над 40 хиляди археологически обекта и артефакти, България е истински музей на открито. По броя на находките страната ни се нарежда на трето място в света след Италия и Гърция. От неолита, преди осем хилядолетия, до късното средновековие,..

публикувано на 14.02.25 в 08:25