Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В навечерието на Курбан байрам мюсюлманите почитат починалите си близки

Снимка: БГНЕС

Най-големият празник за мюсюлманите, с който се слага края на т. нар. хадж – поклонението в свещения град Мека, е Курбан байрам. Във вечерните часове на деня Арифе (27 юни),предхождащ празника,мюсюлманите отдават почит на починалите близки. На следващото утро се отслужват празнични молитви в джамиите. 

Празникът се свързва със силата на вярата и се ознаменува с жертвоприношение на животно като израз на благодарност към Всевишния. По този начин вярващите отдават почит на пророка Ибрахим, който бил готов да пожертва сина си Исмаил, за да докаже вярата си в Аллах. Ритуалът символизира смирението, покаянието, помирението и опрощението.

Наричат Курбан байрам празник на милосърдието и прошката, който сближава общността на хората, изповядващи исляма. По традиция по-младите искат прошка от възрастните, а децата получават и подаръци.

В Момчилград има любопитна традиция в деня Арифе да се раздават мекици. Тази година доброволци ще раздадат повече от 2000 мекици по време на празничен концерт на открита сцена в парка, а децата от града ще покажат своите таланти.

Повече за празника вижте в публикацията от колекцията на Радио България „Курбан байрам – време за милосърдие и опрощение


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София представя древните "повелители на солта" от Провадия

В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН). Тя се посвещава..

публикувано на 08.06.24 в 15:25
Христо Ботев, Иван Драсов и Никола Славков

Христо Ботев, Априлското въстание и "Славянските комитети"

Многобройни, често противоречиви са спомените на участниците в съдбоносната за България 1876 г. Но писмата и документите за Априлското въстание, което поставя на дневен ред въпроса за Освобождението на България, чертаят една по-широка картина на..

публикувано на 02.06.24 в 07:30

Изпълнена е последната воля на цар Фердинанд – вечният му дом да бъде в България

76 години след неговата кончина първият български цар от Третото Българско царство Фердинанд Първи се завърна у дома, в Двореца "Врана", с което бе изпълнена предсмъртната му воля. В своето завещание той пише, че желае да бъде погребан именно в..

публикувано на 30.05.24 в 11:35